W sobotę 13 sierpnia na terenie Placu Biegańskiego w Częstochowie odbyła się uroczystość, związana ze 102. rocznicą Bitwy Warszawskiej.
W obchodach brali udział członkowie Stowarzyszenia Solidarność i Niezawisłość, odpowiedzialnego również za ich zorganizowanie, a także przedstawiciele środowisk patriotycznych, kombatanci, częstochowscy radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Grażyna Matyszczak, pełnomocnik Okręgu Częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości, dyrektor biura posła Szymona Giżyńskiego – wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymona Giżyńskiego.
Uroczystość rozpoczęto Mszą św. w mieszczącym się na Placu Biegańskiego Kościele św. Jakuba. Bp Antoni Długosz podczas homilii m.in. przypomniał historyczne fakty, dotyczące rozpoczęcia Bitwy Warszawskiej.
– Na hasło Włodzimierza Lenina: “Naprzód na Zachód – przez trupa Polski do serca Europy!” rozpoczęła się wielka sowiecka ofensywa – mówił. – Zachował się rozkaz marszałka Michaiła Tuchaczewskiego o następującej treści: “Bohaterscy żołnierze Armii Czerwonej! Nadszedł czas rozrachunku. Armia Czerwonego Sztandaru oraz armia drapieżnego Białego Orła stanęły naprzeciw siebie przed bojem na śmierć i życie.” Józef Stalin zaś, który był wtedy komisarzem politycznym frontu południowo-zachodniego, obiecywał Leninowi zdobycie Lwowa i pokonanie Polaków w najwyżej 7 dni. W roku 1920 bolszewicy uważali, że podbicie całej Europy i wprowadzenie w niej systemu komunistycznego jest jak najbardziej realne. Warszawa miała być pierwszym etapem powszechnej rewolucji. Później miała ona ogarnąć Berlin, Paryż i rozlać się na cały nasz kontynent. Do współpracy zmobilizowano polskich komunistów. Na pochodzie pierwszomajowym, jaki odbył się w Piotrogrodzie, czyli obecnym Petersburgu, nieśli oni transparent z napisem: “Warszawa będzie sowiecka. Za to ręczy Armia Czerwona” – podkreślił bp Antoni Długosz.
Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy wraz ze sztandarami udali się pod znajdujący się na Placu Biegańskiego pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie Wojciech Lisiecki, członek Stowarzyszenia Solidarność i Niezawisłość, przytoczył pokrótce sylwetki pochowanych w Częstochowie uczestników Bitwy Warszawskiej, a także historie kilku najbardziej znaczących pomników, w tym leżącego w al. Sienkiewicza Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczystość zakończono złożeniem kwiatów w imieniu wiceministra Szymona Giżyńskiego pod pomnikiem przez dyrektor Grażynę Matyszczak oraz radnych Prawa i Sprawiedliwości.
MS