Od 27 kwietnia do lipca br. w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku im. S. Staszica można zwiedzać wystawę „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”.
Wystawa „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu, od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego. Niezwykle ważne są prezentowane na wystawie akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy, jak chociażby mikrometry, kamery fotograficzne i CCD, fotometry czy spektroskopy. Ekspozycję uzupełniają liczne instalacje interaktywne, które pozwolą widzom lepiej zrozumieć zasadę działania i sposób użycia teleskopów. Znajdujące się na wystawie historyczne lunety i teleskopy, a także obrazy, grafiki oraz druki ilustrują zmiany wyglądu oraz metod prowadzenia obserwacji astronomicznych w ciągu minionych 400 lat.
Do wystawy Muzeum Częstochowskie i Sekcja Astronomiczna Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie włączyły prezentację historycznej lunety księdza Bonawentury Metlera, wybitnego badacza nieba w latach międzywojennych, nauczyciela Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, organizatora Obserwatorium Astronomicznego w parkowym pawilonie pozostałym po Wystawie Przemysłu i Rolnictwa 1909 roku.
W ramach wystawy opracowany został ciekawy program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Koszt udziału w zajęciach wynosi 40 zł od grupy max 25-osobowej.
Zajęcia prosimy umawiać pod nr. tel. 34 361 50 08 lub osobiście w Dziale Edukacji i Wystaw.
www.maius.uj.edu.pl/lunety
r