Blisko 50-osobowa grupa częstochowskich melomanów, skupiona wokół Regionalnego Ośrodka Kultury, w czwartek, 29 maja 2014 r., udała się do Wiednia na doroczny Koncert Nocy Letniej Filharmoników Wiedeńskich przed pałacem Schönbrunn. Jako gość specjalny wystąpił pianista Lang Lang.
Pomysłodawczynią kulturalnego wyjazdu była Alina Drozd z ROK-u, która wzięła na siebie ciężar organizacyjny przedsięwzięcia. Podróż połączono z turystycznym spacerem po centrum Wiednia, o splotach historii miasta i cesarstwa austriackiego w barwny sposób opowiedział pilot Dawid Korzeniowski z Bielska-Białej. Po wędrówce śladami rodu Habsburgów, zasmakowaniu tradycyjnej wiedeńskiej kawy i tortu Sachera, częstochowianie skierowali się do parku pałacu Schönbrunn, gdzie w atmosferze europejskiego święta muzycznego – na koncert ściągnęły tłumy różnych narodowości – w sali koncertowej na wolnym powietrzu wysłuchali koncertu w wykonaniu filharmoników wiedeńskich, pod batutą Christopha Eschenbacha. Dzieła Hectora Berlioza, Franciszka Liszta i Ryszarda Straussa, zaproponowane na ten moment, wybrzmiały lekko a zarazem dostojnie. Mistrzowskim akcentem był występ geniusza fortepianu – japońskiego pianisty Lang Langa .– To był niezapomniany podarunek – komentowali uczestnicy wyjazdu.
– Pragniemy zapoznawać mieszkańców regionu częstochowskiego z muzyką wysoką, muzyką klasyczną różnych kompozytorów. To jest pierwsza nasza zagraniczna wycieczka kulturalna. Wpisuje się ona w cykl „Opera na wynos”, jaki zainicjowaliśmy kilka lat temu. Jednocześnie tym projektem kontynuujemy też dzieło reszkowskie, zainicjowane przez nieocenionego ś.p. Krzysztofa Pośpiecha. Rodzeństwo Reszków, światowej sławy muzycy i wokaliści operowi, związani z częstochowskim regionem, występowali w światowych salach operowych. Krzysztof Pośpiech zorganizował wiele wydarzeń kulturalnych w Mstowie, Borownie, Garnku, miejscach pobytu rodziny Reszków, dając mieszkańcom tych miejscowości możliwość uczestnictwa w kulturze wysokiej. Kontynuujemy jego dzieło z myślą o uczczeniu jego pamięci. Koncert, na który jedziemy jest znakomitym wydarzeniem kulturalnym, które prestiżowo podniósł występ pianisty Lang Langa. Zainteresowanie wyjazdem skłania nas do przemyślenia konieczności zorganizowania kolejnych podróży kulturalnych . Mam nadzieję, że przed nami kolejne sceny Europy, będziemy śledzić propozycje – skomentowała przedsięwzięcie Anna Operacz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.
Uczestnicy wyjazdu mieli też okazję, zapoznać się z sukcesami pochodzącego z Częstochowy tenora operowego Alexandra Zbigniewa Pinderaka, który w ubiegłym roku przez Klub Inteligencji Polskiej w Austrii i Federację Kongresu Polonii Austrii został wyróżniony Złotą Sową Polonii, czyli polonijnym Oskarem. Informację o naszym rodaku przekazał Ireneusz Barton z ROK-u.
UG
UG