W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie (ul. Jagiellońska 67/71) rozmawiano o skali problemu uzależnień od Internetu oraz urządzeń elektronicznych wśród dzieci i młodzieży.
– Naszym celem jest przybliżenie nauczycielom i pedagogom, jakie zagrożenia niesie ze sobą rozwój informatyzacji. W latach 90. wypełniała głównie ona zadania pomocowe w administracji. Dzisiaj powszechna dostępność do Internetu stwarza poważne zagrożenia zdrowotne, często też związane z bezpieczeństwem. Wiedzę o różnych formach tych niebezpieczeństw, monitorowanych przez Wydział Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przekażą specjaliści z zakresu psychologii, pedagogiki i cyberprzestępczości, których zaprosiliśmy na konferencję – mówi wicewojewoda śląski Robert Magdziarz.
Jak podkreśla dyrektor Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Ilona Nawara-Malik organizatorzy konferencji zamierzają uczulić pedagogów i wychowawców na różne formy uzależnień od Internetu. – Te zagadnienia znajdują swój aspekt w Narodowym Programie „Zdrowie na lata 2016–2020. Realizując założenia ministerialne wpisujemy się w tendencję obszaru walki z uzależnieniami behawioralnymi. Zagrożeń jest bardzo dużo, choćby z powodu ilości czasu spędzanego przez dzieci przed komputerem i w sieci, korzystających z urządzeń typu smartfon. Dzieci ze sobą nie rozmawiają, nie bawią się wspólnie na podwórku, komunikują się ze sobą najczęściej poprzez Internet, poprzez portale społecznościowe – mówi dyr. Ilona Nawara-Malik.
Jakie techniki stosować? Jak pomóc dorosłym w sztuce wychowania bez smartfona? – Nie jest to łatwe. Tu musi być skoordynowane działanie szkoły i rodziny. Stąd ta konferencja dla nauczycieli, chcemy bowiem, aby ten temat był często poruszany na godzinach wychowawczych. Oczywiście nie przez zakazy należy walczyć z takim uzależnieniami, ale poprzez stosowanie umiejętnych taktyk dodaje dyr. Ilona Nawara-Malik.
Konferencja odbyła się 30 września 2019 roku.