24 listopada br. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie rozpoczął się dwudniowy IX Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych, organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Hasłem przewodnim tegorocznego Przeglądu są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8, 32).
Gościem honorowym pierwszego dnia był prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Człowiek Niezłomny, który od lat 90. ubiegłego wieku przywraca pamięć Polaków Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych, skazanych na śmierć i zapomnienie przez zdradzieckie służby UB komunistycznej władzy PRL, kolaborującej z Sowietami.
Podczas spotkania odbyła się projekcja filmu ,,Golgota Wrocławska”, mająca wątki autobiograficzne z życia prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Film opowiada o prowadzącym w latach 1948-1949 bestialskim dochodzeniu władz UB, którego celem było skazanie niewinnych ludzi, polskich bohaterów. Prof. Szwagrzyk jako pierwszy dotarł do nieznanych, archiwalnych dokumentów – listów skazanych na śmierć. Na bazie zebranych informacji napisał pracę doktorską. Przygotował także wystawę zdjęć katów i ich ofiar, zamęczonych i rozstrzelanych bohaterów. W tym niezwykłym obrazie, w reżyserii w reżyserii Jana Komasy, wybitne kreacje stworzyli: Adam Ferency (skazany Henryk Szwejcer), Marcin Sztabiński (skazany Henryk Gerlich), Marcin Czarnik (skazany Władysław Czarnecki), Kinga Preis (Róża Szwejcer, żona Henryka), Adam Woronowicz (porucznik Feliks Rosenbaum, dowodzący grupą śledczych oprawców), Piotr Głowacki (kreujący Krzysztofa Szwagrzyka), Katarzyna Maciąg (Ewa, dziewczyna Krzysztofa). Równie wspaniale zagrali pozostali aktorzy, odtwarzający postaci bestialskich funkcjonariuszy śledczych.
Specjalnymi Gośćmi IX Przeglądu były także zmartwychwstanki: s. Ruth Kawa i s. Edyta Pietrzak, które dopełniły opowieść „Gdy kwitną kasztany. Nasz Nazaret” w reżyserii Rafała Brylla, mówiący o Nazaretankach z Warszawy i ich posłudze w czasie II wojny światowej.
W sobotę 25 listopada odbędą się dwie projekcje, rozpoczęcie pokazów o godz. 17. Pokazany zostanie dokument Joanny Pieciukiewicz ze szczecińskiego oddziału IPN pt.: “Grudzień Nasz i Wasz” oraz „Sumienie Hioba. Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim” w reż. Piotra Zarębskiego, który podzieli się z widzami doświadczeniem spotkania z Bohaterem filmu – Niezłomnym Kapłanem i Żołnierzem.
Nowo powstały Klub Gazety Polskiej w Częstochowie, na czele z prezes Ewą Wypych, uczestniczył w przeglądzie i spotkaniu z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem.
Gości powitali Anna Dąbrowska, prezes częstochowskiego oddziały SDK i Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum.