Jury XXXV Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana 2020” przyznało III nagrodę w kategorii filmów edukacyjnych reżyserowi Krzysztofowi Kasprzakowi za film „Częstochowa lata 1939-1945 – II wojna światowa”.
Tematyka II wojny światowej wciąż wzbudza spore zainteresowanie. Do tej pory nie udało się wyprodukować filmu, który pokazywałby całościowo ten tak tragiczny okres w życiu Częstochowian. W filmie dokumentalnym „Częstochowa lata 1939-1945 – II wojna światowa” pokazana jest mało znana walka obronna wokół Częstochowy we wrześniu 1939 roku. Obraz życia codziennego Polaków mieszkańców Częstochowy. Tragiczna zagłada społeczności żydowskiej. Terror, niepewność jutra, zagrożenie życia, ale i opór, walka o zachowanie godności i dążenie do odbudowy niepodległego państwa. Losy Jasnej Góry i ojców Paulinów ich pomoc jakiej udzielali pielgrzymom, partyzantom, jeńcom wojennym i Żydom, a także prowadzenie przez nich tajne nauczanie dla młodzieży.
Do produkcji filmu wykorzystano materiały archiwalne filmowo-fotograficzne z wszystkich instytucji w Częstochowie, które zajmują się gromadzeniem archiwaliów, od osób prywatnych oraz z Filmoteki Narodowej. W poszukiwaniu materiałów reżyser Krzysztof Kasprzak dotarli do archiwów filmowych w Moskwie i Berlinie.
Premiera filmu odbyła się w sali kinowej klubu „Politechnik„ w Częstochowie 10 grudnia 2019 roku przy pełnej sali widzów. Scenariusz napisali Zbisław Janikowski i Krzysztof Kasprzak, montaż filmu i udźwiękowienie wykonał po mistrzowsku Robert Nawrot. Piosenkę na zakończenie filmu „Szary mundur” poświęconą częstochowskim harcerzom walczącym w Powstaniu Warszawskim zaśpiewała wzruszająco Nela Kucharczyk uczennica szóstej klasy szkoły podstawowej w Czarnym Lesie. Producentem filmu jest Studio Filmowe Kas Film, które opracowało również wersję językową angielską a w przygotowaniu jest wersja w języku hebrajskim.
Film dokumentalny „Częstochowa 1939-1945- II wojna światowa” stanowi ważny wkład do studiów nad losami Polaków podczas ostatniej wojny światowej. Pomaga “utrwalić od zapomnienia” tamte tak tragiczne lata .
Film ten oraz inne pokazujące historię Częstochowy z różnych lat można kupić na płycie DVD w Częstochowie między innymi w Saloniku Prasowym w Centrum Handlowym „Promenada”, Centrum Handlowym Jagiellończycy ( na I piętrze w sklepie z płytami), Centrum Informacji Turystycznej w III Al. NMP, Antykwarni Niezależnej ul Kopernika 4.
foto-z-filmu-piosene-spiewa-nela-kucharczyk
1 komentarz
Byłem oglądałem. Interesująca reżyseria, ładnie wykonany montaż z tak trudnych materiałów jakim był stare zdjęcia.Ciekawa narracja. Ładnie dobrana muzyka i efekty dźwiękowe Na koniec pięknie zaśpiewała młoda Nela Kucharczyk piosenkę SZARY MUNDUR. Wielkie uznanie dla twórców.