Jak łączyć biznes z pasją; zadbać o własny rozwój; szukać szans w biznesie i kształtować swoje finanse? – to niektóre pytanie, na które odpowiedzi znaleźli uczestnicy 9. Festiwalu Przedsiębiorczości BOSS, organizowanego przez Studenckie Forum BCC, działające przy Politechnice Częstochowskiej.
Jak łączyć biznes z pasją; zadbać o własny rozwój; szukać szans w biznesie i kształtować swoje finanse? – to niektóre pytanie, na które odpowiedzi znaleźli uczestnicy 9. Festiwalu Przedsiębiorczości BOSS, organizowanego przez Studenckie Forum BCC, działające przy Politechnice Częstochowskiej. – Staraliśmy się zaprosić ciekawe osobistości świata biznesu i przygotować różnorodny tematycznie program – mówi Kamil Sitkiewicz, regionalny koordynator 9. Festiwalu Przedsiębiorczości BOSS, student piątego roku kierunku zarządzanie na Politechnice Częstochowskiej, mieszkaniec Kłobucka.
Festiwal trwał od 16 do 19 kwietnia br. Pierwsze spotkanie ph. „Twoje finanse” poprowadził prof. Waldemar Łoszek z Częstochowy. – Mówił o swoich początkach w biznesie. Polecał nam książki, jak „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, którą uważa za podstawą lekturę dla przyszłych przedsiębiorców. Pochodził z biednej rodziny i to zdopingowało go da działania – mówi Kamil Sitkiewicz. W tym dniu wystąpił również Krzysztof Pauch z Łodzi, który na swoim przykładzie opowiedział, jak ważna jest wytrwałość w sytuacjach kryzysowych. – Pan Pauch doszedł do majątku, który później stracił. Ale nie poddał się i znowu mu się udało. Dzisiaj inspiruje młodych ludzi, by odważnie wchodzili w biznes – dodaje Sitkiewicz.
Drugi dzień ph. „Jak łączyć biznes z pasją” zdominowała Marzena Radecka z Wolontariatu AGAPE, która wskazywała, że w biznesie ważna jest też postawa wolontaryjna i prospołeczna, do której należy podchodzić z odpowiedzialnością. Z kolei Marcin Król, założyciel kabaretu „KrólS”, pokazywał techniki radzenia sobie ze stresem podczas publicznych wystąpień. Uczył jak przygotować narządy mowy do długiego przemówienia. – Każdy z uczestników mógł wystąpić publicznie i poddać się ocenie. Pan Król wskazywał na błędy – wyjaśnia Kamil Sitkiewicz. Natomiast socjotechniki w budowaniu własnego wizerunku przybliżył Robert Kowalczuk z Kowalczuk PR
„Rozwój osobisty” był głównym wątkiem trzeciego dnia. – Agnieszka Bednarczyk ze Strategia FM przeprowadziła warsztaty pod kątem planowania swojego życia. Mówiła o wytrwaniu w realizacji marzeń. Radziła, by celem lepszego poznania siebie przeprowadzić ankietę swoich mocnych i słabych stron (SWOT) – opowiada Sitkiewicz.
Powodzeniem u studentów cieszyły się spotkania z trenerami rozwoju osobistego: Piotrem Szczerkowskim i Oskarem Kazibudzkim, którzy akcentowali wagę pozytywnego myślenia. – Pan Szczerowski mówił jak istotne jest zaśnięcie z dobrym nastawieniem na przeżyty i przyszły dzień. Uczył jak wyzwalać w sobie pozytywną energię. Gdy jesteśmy w złym humorze, spójrzmy w lustro i powiedzmy sobie: jest dobrze. Uśmiechnijmy się. To przynosi efekt. Drugi sposób, to tak zwane zakotwiczenie. Trzeba wyobrazić sobie jakiś moment pozytywny dla nas i skoncentrować go myślą na jeden punkt, na przykład na kostkę palca wskazującego. W chwilach smutnych trzeba patrzeć na ten punkt, to przynosi dobrą energię – kontynuuje Sitkiewicz.
Czwarty dzień zdominowały sprawy wokół kwestii: „Twoja szansa w biznesie”. Piotr Siejka, prezes Zarządu Polskiego Doradztwa Majątkowego wygłosił referat „Podstawy finansów osobistych”, a Radosław Soperczak, prezes Football Academy z Opola zdradził jak można zarobić na swojej pasji. Na zakończenie Kornel Ryś ze Studenckeigo Forum BCC, ambasador regionalny Ligi Odpowiedzialnego Biznesu, mówił o odpowiedzialności społecznej w przedsiębiorczości, o tym, co firma może robić na rzecz drugiego człowieka.
– Organizację przedsięwzięcie oceniłbym na czwórkę. Festiwal cieszył się zainteresowaniem, ale nie uniknęliśmy kilku błędów, między innymi zbyt późno zaczęliśmy promocję przedsięwzięcia. W przyszłym roku postaramy się ich uniknąć i lepiej rozdzielimy pracę – konkluduje koordynator Kamil Sitkiewicz.
URSZULA GIŻYŃSKA