ERASMUS + W GNIAZDOWIE


W dniach 21-28 października br. Szkoła Podstawowa w Gniazdowie gościła partnerów projektu „Wszyscy Razem dla Zjednoczonej Europy” realizowanego w ramach międzynarodowego programu Erasmus+ 2019/2021. Do Polski przyjechało 8 nauczycieli oraz 14 uczniów z Turcji, Rumunii, Hiszpanii i Grecji.

Uczestniczyli oni w spotkaniach integracyjnych, warsztatach, lekcjach, szkoleniach, uroczystościach szkolnych oraz wycieczkach. W celu integracji i dzięki uprzejmości rodziców uczniów naszej szkoły uczniowie z zagranicy zamieszkali w polskich rodzinach. Głównym celem projektu jest stworzenie przyjaznego i bezpiecznego środowiska dla wszystkich mieszkańców krajów Zjednoczonej Europy.
Uroczyste, tradycyjne powitanie gości chlebem i solą nastąpiło 22 października. W trakcie wizyty w Polsce goście mieli okazję zwiedzić Kraków, Kopalnię Soli w Wieliczce, zobaczyli również tereny byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady Auschwitz i Auschwitz- Birkenau. Wraz z nauczycielami i uczniami Szkoły Podstawowej w Gniazdowie pieszo przeszli także trasę z zamku w Mirowie do Bobolic oraz zwiedzili Jasną Górę. Wzięli udział w warsztatach rękodzieła w Osikowej Dolinie w Koziegłowach oraz w warsztatach muzykoterapii. Dzięki uprzejmości kustosza księdza dr. Wojciecha Torchalskiego proboszcza parafii w Gniazdowie i Mzykach oraz paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Mzykach goście zwiedzili sanktuarium św. Jana Vianney’a. Mieli także okazję spotkać się z rodowitym Turkiem Veyselem Gulem. Przed wieloma laty opuścił on granice swojego kraju, zamieszkał w Polsce i otworzył w Koziegłowach „Bar Adana Kebab”, w którym można skosztować tradycyjnych tureckich potraw. Veysel Gul przygotował dla gości degustację regionalnych tureckich dań a także spotkał się z delegacją młodzieży z Turcji.
Uczniowie z zagranicznych szkół uczestniczyli także m.in. w szkolnej dyskotece, lekcji historii, lekcji języka polskiego, w czasie której poznawali polską kulturę, obyczaje i język. Zmagali się również z łamańcami językowymi i quizami na temat historii Polski. Dla wszystkich uczestników projektu zostało zorganizowanych wiele warsztatów, w tym chemiczne i doświadczalne, a także integracyjne. W czasie wizyty w Polsce został także rozstrzygnięty konkurs na logo projektu. Jednym z głównych punktów pobytu była wizyta u burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Jacka Ślęczki. Został również zorganizowany szkolny festyn, w czasie którego na poszczególnych stoiskach można było zapoznać się z kulturą, obyczajowością i przysmakami narodowymi z poszczególnych krajów partnerskich. Nie zabrakło również atrakcji sportowych. Na Gminnym Stadionie w Gniazdowie młodzież rozegrała integracyjny mecz piłki nożnej.
W ramach projektu Erasmus+ nauczyciele poszczególnych szkół uczestniczyli także w wielu szkoleniach i mobilnościach, w związku z czym na zakończenie wizyty w Polsce otrzymali certyfikaty i Europassy, wręczone przez dyrektor szkoły Teresę Pakułę-Sosnowską oraz główną koordynatorkę projektu Karolinę Gawrońską.
Pożegnanie gości nastąpiło 28 października.
Jak podkreśla dyrekcja i grono pedagogiczne, uczestniczenie Szkoły Podstawowej w Gniazdowie w międzynarodowym unijnym projekcie otwiera wiele możliwości. To nie tylko wymiana doświadczeń, nawiązanie trwałych kontaktów i współpracy. Realizowanie przyjętych w projekcie zadań daje dużo satysfakcji zarówno uczniom, rodzicom, jak i nauczycielom, mobilizuje do nauki języka oraz aktywnych działań na rzecz szkoły. Wpływa także na kreowanie pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku lokalnym i zwiększa atrakcyjność oferty edukacyjnej naszej szkoły.
Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Gniazdowie pragną złożyć gorące wyrazy podziękowania za wsparcie udzielone w realizacji unijnego programu Erasmus+ 2019-2021 sponsorom: Firmie Sona Sp. Z O.O. z Koziegłówek, Marcopolo Sp. J. J. Kuś DELIKATESY CENTRUM w Koziegłowach, Kustoszowi Sanktuarium św. Jana Vianneya w Mzykach ks. dr Wojciechowi Torchalskiemu oraz Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Mzykach i Panu Veysel Gul „Bar Adana Kebab” w Koziegłowach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *