Uwaga! Od wczorajszych godzin wieczornych występują bardzo wysokie stężenia smogu w Częstochowie, ze względu na pył zawieszony PM10, prognozowana jest zła jakość powietrza, szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych!
Mobilne płuca już odjechały z naszego miasta, niestety przez dwa tygodnie zmieniły kolor ze śnieżno-białego na ciemno-grafitowy z powodu smogu… (foto).
Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddychał” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadały na białej materii naciągniętej na instalację. Powietrze przepuszczane było przez białą flizelinę pokrywającą płuca i dwa wentylatory stymulowały proces “oddychania”. Częstochowskie zanieczyszczenia powietrza filtrowane przez płuca osiadły na białej materii, która – przybrała kolor grafitowy.
W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą łącznie 63 lokalizacje w dziewięciu województwach, na tej trasie znalazła się również Częstochowa, dzięki staraniom Częstochowskiego Alarmu Smogowego (CzAS) oraz przy wsparciu SARP o. Częstochowa, Kłobuckiego Alarmu Smogowego i innych organizacji.
Mieszkańcy miasta mogli zaobserwować naocznie osiadanie zanieczyszczenia powietrza od 30 listopada do 13 grudnia 2022 r.
– W Częstochowie płuca zostały ustawione przez CzAS, w porozumieniu z Magistratem na Placu Rady Europy. Instalację zasilania uruchomił Tauron za co bardzo dziękujemy – informuje Hubert Pietrzak, pomysłodawca przywiezienia mobilnych płuc do Częstochowy.
W Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczął czwartą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.
W kampanii pokazującej lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychamy, bierze udział aż siedem instalacji. Tegoroczna kampania jest realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.
W Dniu Czystego Powietrza (14 listopada) mobilne płuca można było zobaczyć w Wejherowie na Pomorzu,
Kcyni – Kujawsko-Pomorskie, Otwocku na Mazowszu, Strzelinie na Dolnym Śląsku, Nowym Targu na Podhalu oraz Rybniku i Czerwionce-Leszczynach w woj. śląskim.