Chcą stworzyć przestrzeń, w której lokalni artyści będą mogli zaprezentować swoją twórczość


LOKALNA KULTURA / POWIAT CZĘSTOCHOWSKI / JANÓW

Od kilku miesięcy Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury” przygotowuje się do uruchomienia internetowej bazy regionalnych twórców. Jak przekonują, każdy, kto tworzy artystyczne dzieła, będzie miał dzięki temu możliwość zaprezentować je szerszej publice.

 

 

Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury” z Janowa zaprasza wszystkich amatorów malarstwa, rzeźby, fotografii, grawerunku, haftu, szydełkowania lub jakiejkolwiek innej formy artystycznej ekspresji, by przysyłali swoje zgłoszenia do internetowej bazy lokalnych twórców. Mają pomysł, by stworzyć otwartą przestrzeń, w której miejscowi artyści będą mogli zaprezentować swoją twórczość.

Co ciekawe, wspomniany projekt nie ogranicza się tylko do pojedynczych osób. Niedawno swoje zgłoszenie wysłały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Niwianki”. To pierwsze KGW, które wyraziło chęć współpracy z organizacją w kontekście tworzonej bazy.

– Wiele już wiemy o szerokiej aktywności kół gospodyń wiejskich i różnorodności talentów ich członkiń. Koło Gospodyń Wiejskich „Niwianki” jako pierwsze z kół gospodyń wiejskich z obszaru działania PPJ zgłosiło się do naszej bazy twórców i artystów. Mamy nadzieję, że panie zainspirują pozostałe koła do zaprezentowania w naszej bazie swoich talentów artystycznych. Zgłoszenie od razu zaskoczyło nas różnorodnością form i działań artystycznych koła, co tylko potwierdza wielki talent ich członkiń – pochwaliło się stowarzyszenie na swoim facebook’owym profilu.

Panie z koła zajmują się między innymi takimi technikami, jak decoupage, zdobienie szkła i drewna, dziewiarstwo, szydełkowanie, tworzenie mydełek naturalnych, grawerowanie i zdobienie w drewnie, a także tworzenie ze słomy, trawy i zbóż.

– Spotykamy się w świetlicy wiejskiej, gdzie dzielimy się własnymi pomysłami, podpieramy się tutorialami z internetu i udoskonalamy własne pomysły. Kultura regionu w którym żyjemy kojarzy nam się przede wszystkim z naturą, gdyż Jura Krakowsko-Częstochowska znajduje się pośród licznych lasów, łąk i niw bogatych w świat roślin. Stąd i nazwa naszego koła – “Niwianki” – mówią o sobie, podkreślając przy okazji, że wszystkie wyrabiane prace tworzą z produktów naturalnych.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *