Tydzień na Jasnej Górze


W tym tygodniu na Jasnej Górze odbędą się m.in. pielgrzymki: przedstawicieli indywidualnych form życia konsekrowanego (2 XII), Romów (3 XII) oraz pierwszy w tegorocznym cyklu Wieczór Organowy (2 XII g.17.00). Spotkają się przedstawiciele środowisk misyjnych na sesji i czuwaniu organizowanym przez PUM, adwentowy dzień skupienia odbędą animatorzy Ruchu Rodzin Nazaretańskich oraz diakoni stali (2 XII). Odbędzie się konferencja prasowa o nowej inicjatywie na Jasnej Górze modlitwy i pomocy materialnej dla cierpiących z powodu konfliktu w Ziemi Świętej (2 XII).

 

40-lecie dwumiesięcznika „Jasna Góra”

Obchody 40-lecia dwumiesięcznika „Jasna Góra” rozpoczną się 1 XII Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30. Po niej (g. 19.30) w Kaplicy Różańcowej odbędzie się promocja książki pt.: „Matka Boska Częstochowska jako symbol patriotyzmu na dawnych pocztówkach, widokówkach i zdjęciach.” autorstwa Zbigniewa Biernackiego, znanego częstochowskiego antykwariusza, która rozpocznie się w o godz. 19.30 w Kaplicy Różańcowej.

2 XII Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 7.30 sprawował będzie o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Po niej odbędzie się spotkanie w Kaplicy Różańcowej, zaplanowano m.in. panel dyskusyjny pt.:„Prasa papierowa. Dzisiejsze wyzwania i perspektywy na przyszłość”. Miesięcznik „Jasna Góra” powstał w 1983r. W założeniu twórców miał być „listem Matki Bożej do pielgrzymów”. Dominują w nim tematy związane z kultem Matki Bożej jasnogórskiej oraz częstochowskim klasztorem. W latach dwutysięcznych został przemianowany na dwumiesięcznik.

 

Sesja misjologiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej

„Uczestniczę w misji Kościoła” to hasło sesji misjologicznej i czuwania Papieskiej Unii Misyjnej, które odbędą się 2 – 3 XII. Sesję rozpocznie Msza św. o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej. Następnie w Sali papieskiej rozpocznie się sesja misjologiczna. Na temat błogosławionych biskupów-męczenników płockich, abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego mówić będzie ks. dr Grzegorz Adamiak, o. Andrzej Danilewicz SVD, sekretarz ds. misji Zgromadzenia Księży Werbistów o ojcu Marianie Żelazku SVD – więźniu obozów koncentracyjnych KL Dachau i Mauthausen-Gusen i misjonarzu niosącym pomoc biednym i trędowatym w Indiach. Uczestnicy sesji będą mogli wysłuchać świadectwa misjonarza w Gruzji ks. Dariusza Komadowskiego oraz wziąć udział w warsztatach “Nowe oblicza ewangelizacji w świecie cyfrowym”, które poprowadzi ks. Przemysław Robaszkiewicz. Modlitewne czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski.

 

  1. Pielgrzymka stanu dziewic, wdów, pustelnic i pustelników

W sobotę, 2 XII na Jasnej Górze odbędzie się 18. pielgrzymka przedstawicieli stanów zaliczanych do indywidualnych form życia konsekrowanego. Są to dziewice, wdowy, wdowcy, pustelnice i pustelnicy. Stan dziewic i wdów konsekrowanych w Kościele jest starszy od zgromadzeń zakonnych. Po wiekach przerwy Kościół powrócił do konsekracji dziewic w latach 60. ubiegłego stulecia dzięki papieżowi Pawłowi VI, a w 1994 r. w czasie Synodu Biskupów w Rzymie Jan Paweł II przypomniał o praktyce wdowieństwa konsekrowanego. Obecnie osoby, które przyjęły indywidualną konsekrację żyją już we wszystkich diecezjach na terenie kraju. Najwięcej w archidiecezji łódzkiej i krakowskiej. Przed aktem konsekracji kandydatki do stanu dziewic i wdów konsekrowanych przechodzą odpowiednią formację, poznają istotę powołania, historię danego stanu oraz współczesne wymagania Kościoła. Następnie składają swoje śluby na ręce biskupa ordynariusza. Obrzęd konsekracji ma uroczysty i publiczny charakter. Kobiety, które włączane są do grona dziewic konsekrowanych, przyjmują z rąk biskupa symbole: obrączkę – znak zaślubin z Chrystusem oraz brewiarz – narzędzie osobistego uświęcenia przez modlitwę. Do stanu wdów może wejść ktoś, kto żył w sakramentalnym związku małżeńskim, który ustał z powodu śmierci współmałżonka. Znany ze starożytności wymóg jednego małżeństwa już nie obowiązuje. Nie ma też wyznaczonej dolnej granicy wieku, choć przyjmuje się, że nie może to być osoba zbyt młoda. Kandydat lub kandydatka musi cieszyć się dobrą opinią, wyrazić gotowość do zaangażowania – w miarę możliwości i predyspozycji – na rzecz parafii i diecezji oraz odbyć odpowiednie przygotowanie. Ostateczną decyzję podejmuje biskup lub delegowany przez niego kapłan. Musi on mieć moralną pewność, że wdowa wytrwa w życiu czystym i poświęconym Bogu.

 

Początek Jasnogórskich Wieczorów Organowych

Pierwszy z trzech koncertów w ramach 21. Jasnogórskich Wieczorów Organowych odbędzie się w Bazylice w sobotę, 2 XII o godz. 17.00. Wstęp na nie jest bezpłatny. Pierwszy koncert wykona: Michał Kopyciński absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. Jest dyrektorem artystycznym “Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej” w Lublinie.

 

 

 

Animatorzy Ruchu Rodzin Nazaretańskich i diakonów stałych

W sobotę, 2 XII, odbędzie się spotkanie animatorów Ruchu Rodzin Nazaretańskich oraz diakonów stałych.  Ruch Rodzin Nazaretańskich jest maryjną wspólnotą działającą przy parafiach. Czerpie inspiracje z duchowości karmelitańskiej, a zwłaszcza z „małej drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, z duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz z orędzia Bożego Miłosierdzia przekazanego przez św. Faustynę Kowalską. Podczas dnia skupienia rozważany będzie temat: „Pomnożyć dar zawierzenia”. odnowimy akt zawierzenia Ruchu Rodzin Nazaretańskich Matce Bożej złożony na Jasnej Górze przed dziesięciu laty, 30 XI 2013 r. Będzie to też czas dziękczynienia za 10 lat istnienia Stowarzyszenia Ogólnopolskiego RRN, które zostało powołane 29 XI 2013 r. jako federacja stowarzyszeń diecezjalnych.

Diakoni stali obecni są w życiu Kościoła w Polsce od 15 lat. Żyją w świecie, mają najczęściej rodziny, wykonują swój zawód, ale pomagają w pracy duszpasterskiej. Mogą udzielać sakramentu chrztu, rozdzielać Komunię świętą, błogosławić związkom małżeńskim, głosić kazania podczas Mszy, przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym; prowadzić nabożeństwa. Nie mogą natomiast sprawować Eucharystii oraz spowiadać. Bardzo często posługują we wspólnotach i ruchach religijnych jako moderatorzy, prowadzą kursy przedmałżeńskie. Diakonem stałym może być mężczyzna żonaty lub kawaler. W przypadku tego ostatniego zostaje on już do końca życia celibatariuszem zgodnie z zasadą, że nie ma ślubu kościelnego po święceniach.

 

Pielgrzymka Romów

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę grudnia odbędzie się 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Romów. Organizuje ją od ponad 20 lat ks. Stanisław Opocki, Krajowy Duszpasterz Romów. Msza św. z udziałem przedstawicieli romskiej społeczności sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz.12.30. Po niej spotkają się w Kaplicy św. Józefa na Halach, gdzie będą mieli też okazję do prezentacji swej barwnej kultury.

 

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *