Ogromne wsparcie samorządu województwa śląskiego i rządu dla szpitala


– To skok cywilizacyjny. Nigdy jeszcze Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nie otrzymał tak potężnego dokapitalizowania. W tym roku będzie to blisko 50 milionów złotych na modernizację placówki, zakup najnowocześniejszego i niezbędnego sprzętu oraz informatyzację szpitala. To pieniądze w ogromnej części przekazane z budżetu samorządu województwa śląskiego oraz z Unii Europejskiej. Inwestycje już w dużej części przeprowadziliśmy, pozostałe   – mówi dyr. Szpitala Zbigniew Bajkowski.

W  szpitalu przy ul. PCK 7 w nowoczesny sprzęt medyczny została doposażona Pracownia Bronchoskopii. W tej lecznicy wyremontowano także blok operacyjny.  – Inwestycja ta kosztuje prawie 20 milionów złotych – podkreśla dyr. Bajkowski. Natomiast w placówce przy ul. Bialskiej do Pracowni Hemodynamiki za kwotę ponad 2 miliony 700 tysięcy złotych zakupiono specjalistyczny angiograf najnowszej generacji – środki pozyskano także z funduszu marszałkowskiego.  – Dzięki tej nowoczesnej aparaturze pacjenci z Częstochowy i regonu nie będą musieli jeździć do szpitali w Katowicach, Łodzi czy Kielc – podkreśla dyr. Bajkowski.

– Inwestycje w sprzęt medyczny, to zawsze dobrze wydane pieniądze. Dofinansowanie inicjatyw w służbie zdrowia, to są priorytety województwa. Przy tak dużych nakładach dla szpitali, jestem przekonany, że  szpitale w województwie będą najlepiej wyposażonymi lecznicami, a to spowoduje zmianę jakościową medycznej opieki – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

WSS w Częstochowie wspomogły także samorządy – gminy powiatu kłobuckiego oraz starostwo częstochowskiego. Samorządy lokalne dołożyły swoje pieniądze do zakupu dwóch sztucznych nerek.  – Częstochowa zawsze jest dla nas ważna pod względem oświatowym, kulturalnym, jak i służby zdrowia. Nasi mieszkańcy leczą się w tutejszym szpitalu wojewódzkim, korzystają ze specjalistycznej opieki medycznej, stąd nie było żadnych oporów i Rada jednomyślnie wyraziła zgodę na wsparcie szpital – mówi burmistrz Krzepic Krystian Kotynia. – Do tej inicjatywy włączyły się gminy: Opatów, Popów, Pańki, Przystań, Miedźno Krzepice i starostwo powiatowe . Łącznie zebraliśmy na ten cek 130 tysięcy złotych – mówi radny gminy Krzepice Damian Pilarz. W lecznicy przy ul. Bialskiej dzięki funduszom rządowym przekazanym poprzez wojewodę śląskiego powstałą nowa Pracownia Biologii Molekularnej, wyposażona w aparaturę pomagającą w diagnostyce wirusa SARS-CoV-2, zakupioną z budżetu państwa, w kwocie ponad 500 tysięcy złotych. Pracownia uruchomiona zostanie w połowie sierpnia 2020 roku. – Epidemia koronawirusa postawiła przed wszystkim służbami rządowymi i samorządowymi nowe wymagania. W ramach administracji rządowej poprzez wojewodów wspieramy te inicjatywy, które mają na celu zwiększanie bezpieczeństwa  mieszkańców. Teraz, w szpitalu wojewódzkim, powstaje jedyne miejsce dla subregionu północnego województwa śląskiego, gdzie będzie można pobierać próbki na badania koronawirusa. To znaczy, że samorząd wojewódzki, który jest w rękach Prawa i Sprawiedliwości, potrafi doskonale współdziałać z rządem polskim. Wszelkie inicjatywy, które mają miejsce na terenie szpitala wojewódzkiego, a przypomnę, że niedawno uruchomiliśmy  centrum urazowe, jedyne w tej chwili w województwie śląskim, mają służyć zdrowiu i bezpieczeństwu mieszkańców regionu częstochowskiego – powiedział ,,GCz” senator Ryszard Majer.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: poseł Lidia Burzyńska, senator Ryszard Majer, marszałek Jakub Chełstowski, w imieniu wicewojewody Roberta Magdziarza obecny  oraz abp Wacław Depo. Obecni będą również fundatorzy sztucznych nerek: Krzysztof Smela – starosta częstochowski, Krystian Kotynia – burmistrz Krzepic, Urszula Bujak – wójt Gminy Panki, Bogdan Sośniak – wójt Gminy Opatów, Henryk Mach – wójt Gminy Przystajń oraz Jan Kowalik – wójt Gminy Popów.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *