SIERAKÓW / Z wizytą u pszczelarza


Letnie, edukacyjne warsztaty w Sierakowie w gminie Przyrów, organizowane przez Bożenę Miedzińką i Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Jurajski Sieraków , oferują dzieciom coraz to nowe atrakcje. Były już zajęcia plastyczne, pieczenia chleba, zielarstwa. W tym tygodniu uczestnicy mieli okazję spotkać się z lokalnym pszczelarzem – Andrzejem Różyckim, który przekazał dzieciom ogromną wiedzę z zakresu pszczelarskiej edukacji ekologicznej i ginącego zawodu pszczelarza.

 

– Pan Andrzej uświadomił uczestnikom, że zioła potrzebne są nie tylko dla potrzeb ludzi, do wyrobów farmaceutycznych, naparów, ale również niezbędne są pszczołom do produkcji miodu – mówi przewodnicząca Stowarzyszenia Bożena Miedzińska.
Miód jest naturalnym produktem wytwarzanym przez pszczoły z nektaru i sadzi przenoszonej do plastrów. – Najpopularniejszy miód wytwarzany przez pszczoły w naszej okolicy to miód wielokwiatowy, najbardziej ekologiczny. Najpopularniejsze odmiany w regionie powiatu częstochowskiego: lipowy, rzepakowy , wrzosowy i akacjowy. Jego produkcja sięga nawet 4000 lat p.n.e,, a pszczoły wówczas traktowane były z największą czcią. Lecznicze właściwości miodu przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Miód wspomaga m.in układ krążenia, układ pokarmowy, odporność, choroby nowotworowe, oparzenia – przybliżał wiedzę Andrzej Różycki. 
Gospodarz obdarzył każdego uczestnika warsztatów słoiczkiem miodu i zachęcił wszystkich do wdrożenia miodu w codzienny jadłospis, jako najlepsze źródło zdrowego żywienia.
– W imieniu Organizatorów projektu ,, Pieczenie chleba, zioła cud natury, haft ” dofinansowanego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogromnie dziękujemy za gościnność, ale przede wszystkim za przekazaną wiedzę, zaszczepienie młodemu pokoleniu korzyści czerpania z tak cennych walorów ginącego zawodu. Podziękowania należą się również lokalnemu pszczelarzowi Bogdanowi Małota z Sierakowa za przekazany miód na cele warsztatów zielarskich – dziękujemy za Waszą życzliwość , dzięki której czujemy jako organizatorzy chęć wdrażania takich działań w życie młodego pokolenia – powiedziała Bożena Miedzińska.

zdjęcia:

Stowarzyszenie

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *