- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Z wielkiej pamięci rodzą się chęci

Sala nr 402 jest pierwszym pomieszczeniem IFP, któremu władze uczelni nadały imię. Gest ten to wynik ogromnej wdzięczności i szacunku, jakim byli studenci i współpracownicy darzyli prof. Polanowskiego. – Jest to sala reprezentacyjna. Tutaj będą odbywać się najważniejsze spotkania i konferencje, choć nie tylko. Będzie także pełnić funkcje dydaktyczne – poinformowała „GCz” dyrektor IFP ds. naukowych Anna Wypych-Gawrońska.
Czwartkowa uroczystość skupiła w murach uczelni przy ulicy AK pracowników AJD, byłych i obecnych studentów oraz znajomych i przyjaciół prof. Polanowskiego. Po wysłuchaniu wykładu na temat twórczości i działalności nowego patrona, zebrani wzięli udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej jego osobę. – Był wspaniałym, zacnym człowiekiem, bardzo szanowanym przez pracowników. Był bardzo rzetelny i traktował swoją pracę, jako służbę. To pozytywista z krwi i kości – powiedziała nam magistrantka i doktoranta profesora Polanowskiego Kazimiera Szymańska.
Edward Polanowski (1936-1992) to wieloletni rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej, określany mianem założyciela częstochowskiej polonistyki. Zasłużony dla powstania i rozwoju Instytutu Filologii Polskiej oraz innych jednostek uczelni, był także krytykiem literacki i teatralnym, badaczem związków pisarstwa Henryka Sienkiewicza z Częstochową oraz działaczem społecznym. W uczelni częstochowskiej pełnił m.in. funkcje: prodziekana Wydziału Pedagogicznego, dziekana Wydziału Humanistyczno-Pedagogicznego, a w latach 1984-1990 był rektorem WSP. Opublikował ponad 100 prac naukowych. Swoje artykuły zamieszczał w periodykach regionalnych i ogólnopolskich.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się: