24 listopada w Zespole Szkół w Aleksandrii otwarto dziewiątą już wystawę numizmatów i medali, tym razem ph. “Sport w numizmatyce i filatelistyce”.
Przedstawiono na niej bogatą kolekcję monet i znaczków upamiętniających najważniejsze wydarzenia sportowe w Polsce i na świecie, w tym te najbardziej prestiżowe, czyli igrzyska olimpijskie. Eksponaty udostępnił z własnych prywatnych zbiorów Tadeusz Sączek – członek częstochowskiego Stowarzyszenia Archeologiczno-Numizmatycznego, a także Ilona Marczak – mistrzyni Europy w taekwon-do w Edynburgu w 1996 r., aktualnie nauczycielka wuefu w tutejszej szkole. Swoje trofea – dyplomy i puchary – wypożyczył również, dzięki życzliwości Joanny Lewandowskiej, Piotr Gruszka, utytułowany częstochowski siatkarz. Uzupełnieniem ekspozycji są, wyróżnione w konkursie na plakat “Pekin 2008”, prace uczniów.
Wystawy w szkole w Aleksandrii mają już swoją tradycję. – Nasze prezentacje odbywają się cyklicznie z racji różnych uroczystości. Zapoczątkowaliśmy je w ubiegłym roku – pierwszą z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. W tym roku szkolnym odbyły się już dwie – upamiętniające 60 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i 65 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Naszym inspiratorem i duchem przewodnim tej inicjatywy jest pan Tadeusz, który w latach powojennych uczył w naszej szkole – podkreśla dyrektor zespołu Ewa Chudzik. Z kolei pan Sączek akcentuje, niezwykłą otwartość dyrekcji placówki. – Nie we wszystkich szkołach udaje mi się nakłonić nauczycieli do współpracy, choć często usilnie o to zabiegam – mówi pasjonat numizmatyki.
Na wystawie znalazły się takie rarytasy jak: monety wydane na Olimpiadę Moskwie w 1980 r., w Montrealu w 1976 r. czy Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – szczególnie interesująca jest srebrna z małym bursztynem wydana na mistrzostwa w Korei i Japonii w 2002 r. W bogatym dziale filatelistycznym są znaczki pocztowe z sylwetkami polskich sportowców: Ireny Szewińskiej, Waldemara Baszanowskiego, Janusza Kusocińskiego. Uczniów szczególnie zainteresowała kolekcja pamiątek ich nauczycielki. Podziwiali wspaniały, oryginalny miecz japoński z rękojeścią ze skóry rekina, przyrządy do walki takwon-do, zdjęcia i kimono z wyszytym w języku japońskim jej nazwiskiem.
Wystawy, zamierzeniem pedagogów mają charakter poznawczo-edukacyjny. Paweł Bekus – nauczyciel historii, który przygotował ekspozycję, przypomniał dzieje igrzysk olimpijskich i osiągnięcia polskich sportowców.