Walczmy z otyłością u dzieci


OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY „TRZYMAJ FORMĘ!”

Już prawie 20 procent polskich dzieci w wieku szkolnym ma problemy z nadwagą. Świadomość rodziców w kwestii zapobiegania otyłości jest wciąż za mała, aby mogła wpłynąć na zmianę rodzinnych nawyków żywieniowych. Tym bardziej potrzebne są działania promujące zdrowy i aktywny sposób życia i prawidłowego odżywiania zwłaszcza dzieci. Tym bardziej cieszą takie programy jak „Trzymaj formę, który Częstochowie realizowany jest po raz szósty.

– Projekt adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Ma on na celu kształtowanie prozdrowotnych postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej – mówi Marta Bogacz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie, odpowiedzialnej za przeprowadzenie projektu.
Program jest największą tego typu inicjatywą w Unii Europejskiej, funkcjonującą w oparciu o zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia oraz wytyczne „Białej Księgi Komisji Europejskiej Strategia dla Europy w zakresie zagadnień zdrowia związanych z żywieniem, nadwagą i otyłością”. Europejska Platforma ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia uznała go za wzorcowy przykład realizacji programów edukacyjnych.
– Od roku szkolnego 2011/2012 program „Trzymaj Formę!” ma charakter obligatoryjny i jest realizowany w ramach miejskiego programu edukacyjnego upowszechnienia zasad prawidłowego żywienia wśród dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach prowadzonych przez Miasto Częstochowa – dodaje Marta Bogacz.
Cieszy się on dużym zainteresowaniem zarówno kadry pedagogicznej, jak i dzieci i młodzieży szkolnej. Treści merytoryczne i oprawa metodyczna zdobyły dobre recenzje specjalistów. Materiały edukacyjne dla szkolnych koordynatorów, uczniów i ich rodziców zostały przygotowane przez Polską Federację Producentów Żywności, przy współpracy z Instytutem Żywności i Żywienia oraz Zakładem Medycyny Szkolnej Instytutu Matki i Dziecka.
– O efektywności programu „Trzymaj Formę!” świadczą wyniki monitoringu przeprowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz ewaluacja w subregionie częstochowskim, która wykazała, iż uczniowie szkół, w których realizowano program zmienili swoje nawyki żywieniowe oraz stali się bardziej otwarci na aktywne formy spędzania wolnego czasu – stwierdza Bogacz.
8 listopada br. w Urzędzie Miasta Częstochowy nauczycielom odpowiedzialnym za realizację programu w szkołach przybliżono kolejne problematyki z zakresu programu. tematy. O czynnikach społecznych i psychologicznych determinujących zachowania żywieniowe dzieci i młodzieży opowiedziała Magdalena Weberz Zespołu Szkół Gastronomicznych w Częstochowie. Kolejny temat „Śmieciowe jedzenie (junk food)”, coraz bardziej popularne wśród młodych ludzi przedstawiła Joanna Zwolińska Zespołu Szkół Gastronomicznych w Częstochowie. Ważną tematykę podjęła Renata Lipnicka z Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR w Częstochowie, która opowiedziała o suplementacji diety środkami psychoaktywnymi (tytoń, alkohol, dopalacze, narkotyki, leki) – uzależnienia krzyżowe. O szkolnych programach promocji zdrowia powiedziała Małgorzata Nowak, kierownik z PSSE.
Podczas spotkania można było zapoznać się z ofertą firmy „Paula” z Kalisza, produkującej beztłuszczowe crispy z owoców i warzyw. Chrupiące przekąski z jabłek, marchwi, pomidora i buraków zrobiły furorę. – Crispy w przeciwieństwie do innych przekąsek nie zawierają tłuszczy, są niskokaloryczne, bezglutenowe, bogate w błonnik, i co też ważne bez konserwantów i polepszaczy smakowych – mówi przedstawicielka firmy Katarzyna Przetakiewicz.
Produkty mogą być spożywane w zastępstwie świeżych owoców i warzyw. Na przykład crispy z buraka działają ochronnie przy radioterapii nowotworów, hamują rozwój wielu z nich i podobnie jak burak są pomocne w leczeniu nadciśnienia, a także układu krążenia. W zależności od rodzaju owoców i warzyw crispy wzmacniają elastyczność i ogólną kondycję skóry, zwalczają wodne rodniki, pomagają oczyścić organizm z metali ciężkich i niebezpiecznych toksyn a także regulują pracę przewodu pokarmowego pomagając trawienie i zapobiegając otyłości. – Do produkcji crispów stosuje się nowatorską technologię mikrofalowo-próżniową, dzięki której suszone owoce i warzywa zachowują wszystkie walory odżywcze, mają naturalny wygląd i są smaczne i chrupiące – dodaje Katarzyna Przetakiewicz.
Crispy są świetna przekąską na szkolne śniadanie. W niektórych częstochowskich szkołach są już dla dzieci dostępne, między innym w SP nr 53 przy ul. Orkana, SP nr 21 przy ul. Festynowej, SP 14 przy ul. Waszyngtona. Z dobrodziejstw crispów mogą też korzystać przedszkolaki z placówek przy ul. Gwiezdnej i ul. Starzyńskiego w Częstochowie.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *