W tym tygodniu na Jasnej Górze


Modlitwa w rocznicę katastrofy smoleńskiej (w sb 9.04), pielgrzymka Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück (9.04), Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich (9.04), rekolekcje wielkopostne (7-10.04), kolejne diecezjalne grupy maturzystów – diec. tarnowska ( 6.04), diec. sandomierska (7 i 8.04), diec. koszalińsko-kołobrzeska (8.04), arch. szczecińsko-kamieńska (czuwanie 8/9.04), diec. łowicka (9.04). Główne uroczystości Niedzieli Palmowej (10.04) od godz. 10.50. 

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, odbędą się na Jasnej Górze już przeddzień a więc w sobotę 9 kwietnia. Rozpoczną się o godz. 12.30 pod Epitafium Smoleńskim. O godz.13.30 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św.

Na Jasnej Górze pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej wciąż jest podtrzymywana i pielęgnowana. Tu w Skarbcu Pamięci Narodu gromadzone są liczne pamiątki po tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r.

Niezwykłą wymowę ma Epitafium Smoleńskie znajdujące się przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Wyryte są na nim nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Jest też tablica, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w nocy przed pierwszą rocznicą katastrofy. Epitafium jest też wyrazem pamięci o zamordowanych w Katyniu.

W bastionie św. Rocha w części nazwanej „wota smoleńskie” są m.in. piuska biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego; mundur gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych RP; sutanna i inne przedmioty ks. ppłk. Jana Osińskiego, sekretarza Biskupa Polowego WP; monety kolekcjonerskie, upamiętniające mord na polskich oficerach w Katyniu, odnalezione w miejscu katastrofy.

Mundur generalski ofiarowała Ewa Błasik, wdowa po gen. Andrzeju Błasiku, dowódcy Sił Powietrznych RP, który w dniu katastrofy miał przy sobie obrazek Matki Bożej Jasnogórskiej. On też znajduje się wśród pamiątek.

Pielgrzymka Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrück” odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę 9 kwietnia. Msza św. z udziałem tej grupy odprawiona zostanie o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej.

Co trzecia więźniarka spośród 132 tys. była Polką, a wśród nich m. in.: bł. Natalia Tułasiewicz, dr Wanda Półtawska, prof. Karolina Lanckorońska, malarka Maja Berezowska oraz aktorka Zofia Rysiówna.

Pierwsza pielgrzymka więźniarek do sanktuarium odbyła się w maju 1946 roku. To już w obozie przyrzekano Matce Bożej dziękczynną pielgrzymkę pątniczą po szczęśliwym powrocie do Ojczyzny. Inicjatorką jasnogórskich spotkań była śp. Józefa Kantor, harcerka ze Śląska, więziona przez cały okres okupacji w obozie Ravensbrück. Była nazywana „proboszczem w pasiaku”, ponieważ w obozie organizowała modlitwy.

Hitlerowski obóz w Ravensbrück przeznaczony był wyłącznie dla kobiet. Założono go w marcu 1939 roku w Meklemburgii. W latach 1942-1944 w obozie przeprowadzano zbrodnicze eksperymenty pseudomedyczne, prawie wyłącznie na młodych Polkach, więźniarkach politycznych. Kobiety, które przeżyły te okrutne zabiegi, zostały okaleczone do końca życia. Wśród nich była Wanda Półtawska, po wojnie lekarka, zaprzyjaźniona z Karolem Wojtyłą. W 1941 roku razem z transportem lubelskich harcerek, z wyrokiem śmierci trafiła do obozu.

Przez obóz przeszło ponad 132 tys. kobiet 27 narodowości, z których zginęło około 92 tys. Liczba Polek w obozie sięgała około 40 tys., z których przeżyło zaledwie 8 tys.

W 2011 roku Senat przyjął jednogłośnie uchwałę w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

Jasnogórskie Rekolekcje Wielkopostne trwać będą od 7.04 do 10.04 (czw- nd). Nauki głoszone będą podczas Mszy św. sprawowanych w Kaplicy Matki Bożej o godz. 6.00, 11.00, 18.30. ( godz.6.00 i 18.30 transmisja w Radiu Jasna Góra). Rozważania poprowadzi o. Arseniusz Jurak, który 12 posługiwał na Ukrainie, w tym 9 lat w Kamieńcu Podolskim. Na Jasną Górę przyjechał z woli przełożonego generalnego i tu służy uchodźcom.

 

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *