Tym razem o pielgrzymowaniu – kolejny album Ernesta Brylla i Krzysztofa Świertoka


W poniedziałek 22 sierpnia w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze odbyła się promocja nowego albumu wydawnictwa Edycja Świętego Pawła „Tam bije serce Twoje – opowieść o pielgrzymowaniu”.

Jest ta pozycja niejako kontynuacją współpracy poety Ernesta Brylla i fotografa jasnogórskiego Krzysztofa Świertoka. Pierwszy ich wspólny album „Na tęczy Jej uśmiechu” ukazywał Jasną Górę, jako miejsca niezwykłe dla Polaków, obecny skupiony jest na pielgrzymach i pielgrzymowaniu, jako wspólnym uczestniczeniu w trudzie, bólu i modlitwie. Byciu z drugim człowiekiem, czasem wbrew wszystkiemu i na przekór sobie samemu. Obok autorów w spotkaniu uczestniczyli: o. Zachariasz Jabłoński, definitor Generalny Zakonu, o. Stanisław Tomoń – rzecznik prasowy Jasnej Góry, o. Jan Berny, sekretarz generalny Zakonu Paulinów, który inspirował i patronuje temu przedsięwzięciu wydawniczemu, ks. Daniel Łuka, dyrektor wydawniczy Edycji Świętego Pawła oraz Sylwa Oksiuta, aktorka Teatru im Adama Mickiewicza, która interpretowała wiersze Ernesta Brylla. Prowadzącym był Jakub Jakubowski, dziennikarz Radia Jasna Góra. Najistotniejszymi były oczywiście wypowiedzi twórców. Ernest Bryll mówił o swoim dojrzewaniu w wierze, o idei, która towarzyszyła mu w pracy nad albumem. Określił ją refleksją dotyczącą sytuacji, w jakiej Polska się dziś znajduje. Odniósł ją Poeta do pielgrzymowania i konieczności – co przeżywają pielgrzymi u kresu wędrówki – spotkani się na Przeprośnej Górce. Krzysztof Świertok podkreślał swój udział w tworzeniu, jako „bycie po drugiej stronie”, wśród pielgrzymujących, którym towarzyszy z aparatem fotograficznym kilkanaście lat. Mówił o zmieniających się czasach, ale niezmienności pątników. Ich radości wędrówki u celu, ich entuzjazmowi i niezwykłości spotkania z Matką i Królową Polski. Obydwaj Panowie zapowiadają ciąg dalszy swojej współpracy. Dla mnie niezwykła i wzruszająca była opowieść Ernesta Brylla związana z postacią bł. ks. Popiełuszki. Wspominał sytuacje sprzed lat, kiedy modląc się oczekiwał wśród tłumu wiernych w kościele pw. św. Stanisława Kostki na wiadomości nt. porwanego Kapłana. Przekazując wiernym najgorszą z wieści, Ksiądz natychmiast rozpoczął modlitwę „Ojcze nasz, któryś jest…”. Kiedy Kapłan doszedł do słów, „… jako i my odpuszczamy naszym winowajcom…” w świątyni zapadła cisza. Sytuacja powtarzała się 3 razy, dopiero za 4-tym ludzie podjęli modlitwę. Wspomnienie to uzupełnił kolejnym, z dnia beatyfikacji Księdza Jerzego. „Byłem wśród ludzi oczekujących w modlitwie na rozpoczęcie uroczystej Eucharystii. Jedną z modlitw prowadziła Mama Księdza Popiełuszki. Była to litania odmówiona w intencji jego morderców. Wszyscy zgromadzeni jednym głosem powtarzali słowa modlitwy. Bez przeżycia tych dwóch sytuacji nie można zrozumieć Polaków” – mówił Ernest Bryll.
Na rynku wydawniczym pojawiło się kolejne dzieło o pielgrzymowaniu. O jego wyjątkowości stanowi połączenie dwóch niezwykłych wrażliwości jego Autorów. Obraz inspiruje słowo, słowo dopełnia obraz. Poetyckie komentarze do artystycznych fotografii wymuszają na czytelniku dokładną analizę obu i pobudzają do głębszej refleksji nad sensem tej wyjątkowej pielgrzymki, jaką jest życie każdego z nas. Ojcowie Paulini: o. Jan Berny i o. Stanisław Tomoń, przekazali obu Autorom – w imieniu generała Zakonu o. Izydora Matuszewskiego – dyplomy i medale „Przyjaciela Zakonu Paulinów”. To z pewnością wielka nobilitacja, ale i odpowiedzialność. My, czytelnicy tylko na tym skorzystać możemy, bo musi ona owocować kolejnymi albumami. Czego dziękując za już, życzymy Autorom i sobie samym.

ANNA DĄBROWSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *