W tym tygodniu na Jasnej Górze: dziś rozpoczynają czterodniowe rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy (7.02 – 10.02); w piątek 11.02, w obchodzony w liturgiczne wspomnienie NMP z Lourdes Światowy Dzień Chorego trwać będzie modlitwa z chorymi i za chorych (11.02), w sobotę 12.02 modlić się mają częstochowscy lekarze. Korzystając z zimowych ferii Sanktuarium nawiedzają teraz grupy dziecięce i młodzieżowe a także rodziny udające się na wypoczynek.
Na Jasnej Górze dziś (7.02) Mszą św. o godz. 17.00 w Kaplicy Matki Bożej rozpoczynają się czterodniowe rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy.
Ich posługa zrodziła się w trudnym czasie zmagań o wolność Polski. Wraz z ludźmi „Solidarności” księża przypominali, że najważniejszy jest człowiek, upominali się o godność i prawa pracowników. Dziś także towarzyszą pracodawcom i pracownikom upominając się o „ludzi sumienia”. Ich patronem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Wielu z kapłanów go znało.
Ks. Jerzy we wrześniu 1983 r. zorganizował pielgrzymkę robotników Huty Warszawa na Jasną Górę. Od tego czasu, co roku robotnicy z różnych części Polski pielgrzymują do Częstochowy, w trzecią niedzielę września.
Rekolekcje poprowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Na ich program składają się konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, spotkania duszpasterskie będące okazją do wymiany doświadczeń kapelanów posługujących w różnych środowiskach robotniczych. To w Domu Pielgrzyma.
Codziennie o godz. 8.00 księża celebrować będą w Kaplicy Matki Bożej wspólnotową Mszę św.
Rekolekcje potrwają do czwartku, 10 lutego.
W piątek 11 lutego, w obchodzony w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes Światowy Dzień Chorego na Jasnej Górze trwać będzie szczególna modlitwa z chorymi i za chorych.
Podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30 udzielone zostanie specjalne błogosławieństwo i sakrament namaszczenia chorych.
Nocne czuwanie (11/12.02) poprowadzą przedstawiciele ruchu dobroczynnego „Betel”, którego charyzmatem jest towarzyszenie sierotom społecznym – osobom niepełnosprawnym i chorym. Betel powstał w 1990r. Jego podstawowym celem i przesłaniem jest towarzyszenie człowiekowi słabemu i ubogiemu, a przez to praca nad wewnętrznym rozwojem osoby posługującej. Niepełnosprawni mieszkają w domach razem z opiekunami w Polsce, w Etiopii i we Włoszech.
W niedzielę 13 lutego także na Jasnej Górze odbędzie się „kwesta z sercem” na rzecz tej organizacji.
Jasna Góra od wieków uznawana jest za miejsce wyjątkowych cudów, także uzdrowień, niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia. Świadczą o tym liczne świadectwa zapisywane od wieków w specjalnych księgach „Cudów i łask” wyproszonych za wstawiennictwem Jasnogórskiej Maryi.
Widomym znakiem są też pozostawione tu kule czy białe laski niewidomych. Wszyscy, którzy w jasnogórskiej księdze złożyli swoje świadectwa, podkreślają, że czuli bezpośrednią interwencję i pomoc Jasnogórskiej Pani. Większość z nich podejmuje regularne (coroczne lub częstsze) pielgrzymki do częstochowskiego sanktuarium.
Anita Czupryn autorka książki „Cuda dzieją się po cichu” podkreśla, że opisane w kolejnych rozdziałach przypadki to często bardzo ciężkie choroby (nowotwory złośliwe, już w którymś z zaawansowanych stadiów choroby).
Przy takiej diagnozie, co oczywiste, każdy popada w rozpacz lub poczucie beznadziei, także osoby głęboko wierzące. Jednak, gdy ktoś te sprawy zawierzył opiece Maryi, w pewnym momencie poczuł „łaskę ogromnej świadomości obecności Bożej”. Ta świadomość matczynej opieki łączy wielu tych, których świadectwa i wspomnienia zostały spisane w Jasnogórskiej Księdze Cudów i w jej książce.
Jak zauważa, „to paradoksalnie nie są cudowne historie czy bajki, które mają przekonać nas do wiary czy uznania wstawiennictwa Matki Boskiej Częstochowskiej. To historie o potędze modlitwy, która – jeśli jest ugruntowana nie na fasadowej pobożności, ale na bezgranicznej ufności Bogu i Maryi – przynosi niepowtarzalne i niezwykłe owoce”.
Izabela Tyras @JasnaGóraNews