Wernisaże: Strefa Dominika Cierpiała; Sztuka ilustracji (z pasją) – 19 września 2014 roku, od godz. 18.00. Finał kolejnej edycji Martwej natury w fotografii – 20 września 2014 roku, godz. 16.00.
Strefa Dominika Cierpiała
Rocznik 1988. Ukończył studia I stopnia na kierunku Grafika na Akademii im. Jana Długosza Częstochowie, dyplom licencjacki uzyskał w 2012 r. Obecnie student na tym samym kierunku studiów II stopnia. Stypendysta Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie plastyki (2013, 2014). Zajmuje się grafiką zarówno artystyczną, jak i projektową oraz rysunkiem. Interesuje się także takimi dziedzinami jak performance oraz scenografia.
Debiutował wystawą indywidualną Przewróć mnie w Centrum Promocji Młodych w 2012 r., wystawiał także na wystawach wspólnych w Regionalnym Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych – Konduktorowni, w częstochowskim Muzeum Produkcji Zapałek, w Galerii OPK Gaude Mater; w Filharmonii Częstochowskiej. Animator i koordynator warsztatów artystycznych i innych projektów akcyjnych; w roku bieżącym zrealizował np. projekt Na oślep – będący próba połączenia doświadczeń osób widzących i niedowidzących w postaci wspólnej ekspresji artystycznej.
Twórczość młodego artysty Dominika Cierpiała trudno ująć w podstawowe kategorie, jak ściśle określona technika, czy dziedzina sztuki. Jego prace są jednocześnie malarstwem, instalacją, rzeźbą czy grafiką.
Autor posługuje się techniką własną i indywidualną ekspresją, sięga po nietypowe materiały, jak np. sklejka czy filc. Niestandardowe kształty, wyczulenie na formę, dynamiczne linie i zdecydowane kolory – tak najkrócej można scharakteryzować strefę stworzoną przez Dominika. Nietrudno jego sztukę skojarzyć ze street’artem, która też świetnie sprawdza się w przestrzeni galerii.
Wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki, realizowana w ramach Programu Promocji Młodych, jest nie tyle tradycyjną wystawą podsumowującą dotychczasową twórczość artysty, jest raczej kolejnym projektem akcyjnym, angażującym zmysły i intelekt widzów.
Na otwarcie Galeria wraz z Autorem zapraszają 19 września o godz. 18.00, a wystawę można oglądać od 20 września do 31 października 2014 r.
Sztuka ilustracji (z pasją)
Mistrz gatunku Józef Wilkoń, w najczęściej cytowanym zdaniu o ilustracji książkowej, mówi tak: “Trzeba wiedzieć co robić, żeby tekst i ilustracja uzupełniały się wzajemnie, żeby w książce rosło napięcie jak w teatrze, by wszystko było w swoim czasie i w dobrych proporcjach.” Prace Marty Liszki, młodej artystki, również zajmującej się tą dziedziną sztuki, wyraźnie dowodzą, że wiedza ta nie jest jej obca, a jej ilustracje dalekie są od zbanalizowanych form i kształtów typowych dla książeczek dla dzieci – fascynują kolorem, precyzją wykonania, świeżym stylem i przemyślaną formą.
Marta Liszka jest absolwentką Krakowskiej Szkoły Wyższej (obecnie – Krakowska Akademia) – licencjat w 2008 r. oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom magisterski w 2010 r.). W 2011 r. ukończyła kurs projektowania wydawniczego Fundacji Znaczy się. Grafiką i ilustracją zainteresowała się już podczas studiów licencjackich, gdzie miała do czynienia z różnymi zadaniami projektowymi (od tworzenia identyfikacji wizualnej po duże formy plakatu). Eksperymentowanie z techniką przywiodło ją do ilustrowania książek dla dzieci. Ma ich w swoim dorobku kilkanaście, także innych projektów ilustratorskich, a współpraca z wydawnictwami i autorami zaczęła się od sukcesów konkursowych. W prestiżowym konkursie „Książka dobrze zaprojektowana. Zacznijmy od dzieci” Marta otrzymała wyróżnienie od wydawnictwa Hokus-Pokus i wydawnictwa Debit; także Empik nagrodził ją w konkursie na nową okładkę i ilustracje do książki dla dzieci, w efekcie tej nagrody książka Natalii Usenko „Książka, przecinek i kropka” wydana została z ilustracjami Marty Liszki.
Przy tworzeniu ilustracji artystka posługuje się oryginalną techniką autorską, którą pokrótce opisuje tak: „Z każdą nową książką proces kreowania ilustracji zaczyna się od początku – przechodząc kolejno przez kilka kolejnych stadiów – od szkicu, kreski przez malunek akwarelą i wycinankę. Najczęściej korzystam z zestawu wykonanego przez siebie malowanego papieru, będącego owocem moich wcześniejszych poszukiwań ilustratorskich. Zatem powstające ilustracje są zawsze rozwinięciem zbudowanego już warsztatu poprzez różne ulepszenia. Finalnie całość składam i zamykam w książkowy kwadrat, rzadziej prostokąt, za pomocą programów komputerowych – są to sfotografowane przestrzenne modeliki czy wycinanko-wyklejanka.” Lubi odwoływać się do słów Pawła Pawlaka: praca nad książką przypomina zajęcie kucharza: mieszanie ingrediencji, ekspery-mentowanie z kolejnością i wagą poszczególnych składników, połączone przy tym z dbałością o bilans odżywczy potrawy. Słowo, plastyka form, opowiadana historia, dialogi, obrazy, kompozycja i dramaturgia całości, typografia, rodzaj papieru, format, to elementy, z których próbuję przyrządzić książkę.”
Na debiutanckiej wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie Marta Liszka pokaże wybór prac, ilustracji z różnych książek (m.in. Anny Świrszczyńskiej, Przemysława G.Ficka, Łukasza Łęckiego), z autorskim komentarzem i próbką techniki wykonania. Tym razem jej prace wystąpią – w oryginalnej aranżacji – jako autonomiczne obiekty, wyłączone z kontekstu książek, dla których powstały, ale bez zapominania o tej specyficznej symbiozie słowa i obrazu. Otwarcie wystawy – 19 września o godz. 18.00, wystawa trwa do 31 października.
Finał kolejnej edycji Martwej natury w fotografii
20 września o godz. 16.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej i rozdanie nagród 6. Międzynarodowego Salonu Fotograficznego Martwa natura w fotografii Częstochowa 2014. Konkurs i wystawa odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Częstochowy
Pomysłodawcą, komisarzem i współorganizatorem Salonu Martwa natura w fotografii jest artysta fotografik Janusz Mielczarek. To już szósta edycja Salonu, po raz drugi, pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP. Wysoki poziom artystyczny poprzednich edycji doceniło zarówno środowisko fotografików (recenzje w czasopismach artystycznych) jak i chętnie odwiedzający wystawę widzowie. Sądzić należy, że ta jedyna na świecie impreza fotograficzna, prezentująca wyłącznie martwą naturę w fotografii, wciąż zdobywa nowych pasjonatów.
Impreza promuje fotografię artystyczną stawiając ją na równi z innymi dziedzinami sztuki, wyłania również młode talenty fotograficzne.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 96 fotografików Polski oraz Bahrajnu, Holandii, Kanady, Francji, Niemiec, Słowenii, Węgier, Włoch i Hiszpanii. Jury na wystawę pokonkursową zakwalifikowało 168 fotografii, a w gronie laureatów – w tym Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy – znalazło się kilku częstochowian.
Nieformalnym motto Salonu stały się słowa H.C. Bressona: „Temat martwej natury jest dlatego tak trudny, ponieważ trzeba go wymyślić”, a zdjęcia prezentowane na wystawie pokazują rozmaitość wyborów artystycznych i możliwości interpretacyjnych tego tematu.
r