2 czerwca br., Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, zakończył dwunasty rok swojej działalności. Licznie przybyłych, jak zawsze serdecznie, powitała przewodnicząca UTW Grażyna Omeljaniuk-Szulc. Podziękowała jednocześnie dziekanowi wydziału prof. zw. Dr. hab. Arnoldowi Pabianowi za owocną współpracę i opiekę.
Studenci mają na UTW zagwarantowaną wysoce merytoryczną edukację; wykłady prowadzą bowiem wykładowcy Politechniki oraz ciekawe zajęcia i spotkania. To przekłada się na olbrzymie zainteresowanie i sława UTW rośnie. – Wiele robimy, a ludzie chcą być razem. Mamy ponad ośmiuset studentów, bardzo aktywnych i chętnych do działania. By zapisać się na kolejny rok panie i panowie stali już od szóstej rano, to niebywałe zjawisko – mówi przewodnicząca Omeljaniuk-Szulc. – W minionym roku było wiele nowych wydarzeń, jak na przykład: wykłady z historii muzyki połączone z koncertami w Filharmonii, wyjścia na spektakle do teatru. Największą popularnością cieszą się wycieczki krajoznawcze, wyjazdy na operę, balet. Wprowadziliśmy akcję palenia kalendarzy. 31 grudnia w południe paląc kalendarz zamykamy złe troski i wchodzimy w nowy rok z nową, czystą kartą – mówi pani Grażyna.
– Wiernie chodzę tu i na uniwersytet prowadzony przez Elżbietę Jazłowiecką. UTW Politechniki Częstochowskiej ma bardzo ciekawe wykłady. Chodzi tu dużo nauczycielek, zwiera sie dużo nowych przyjaźni. Jestem zachwycona panią Grażyną Szulc. Ona wszystko załatwi, jest bardzo operatywna, ciepła, wrażliwa i energiczna – mówi Barbara Zakłada. Tak samo entuzjastycznie o przewodniczącej wypowiadają się Krystyna Bodnar-Miler z Żarek Letniska i Urszula Nowak-Warzycha z Częstochowy. – W imieniu wszystkich słuchaczy UTW chcemy podziękować naszej przewodniczącej Grażynie. To osoba bardzo kreatywna, ma wiele pomysłów i daje nam wiele radości. Jest perfekcyjna, właściwa osoba na właściwym miejscu. Znam wiele uniwersytetów i ten przy Politechnice nie ma równych sobie. A pani Grażyna to kobieta zjawiskowa – mówią słuchaczki.
Życzenia dobrych wakacji złożyli między innymi: ks. Ryszard Umański, kapelan środowiska UTW; przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zdzisław Wolski; zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak; dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Ireneusz Kozera, przewodnicząca UTW Akademii im. Jana Długosza dr Joanna Górna. Tradycyjnie spotkanie uatrakcyjnił występ chóru UTW – „Canto Cantare”, prowadzonego pod kierunkiem Przemysława Jeziorowskiego. Ale w tym roku była niespodzianka, z recitalem wystąpił coraz bardziej znany w Częstochowie zespól „Impast”, który słuchacze przyjęli owacyjnie.
Pierwszy UTW powstał w 1973 roku w Tuluzie we Francji. W Polsce już dwa lata później prof. Halina Szwarc powołała UTW w Warszawie. Obecnie w naszym kraju działa ich ponad 400, w Częstochowie – trzy. Przy Akademii im. Jana Długosza, Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej oraz prowadzony przez Elżbietę Jazłowiecką.
URSZULA GIŻYŃSKA