Srebrna Gloria Artis dla wybitnej artystki – patriotki i miłośniczki Jana Matejkii


11 października 2023 roku Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł na Sejm RP Szymon Giżyński wręczył Janinie Panek, nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, państwowe odznaczenie Srebrny Medal ,,Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

O odznaczenie wystąpił Wiceminister Szymon Giżyński, w uznaniu dla wybitnej i patriotycznej pracy artystycznej Pani Janiny Panek. – Pani Janina jest osobą bardzo utalentowaną, a przy tym niezwykle skromną. Poprzez swoją działalność realizuje misję kulturową, mającą na celu popularyzowanie artystycznej wielkości Jana Matejki i polskiego dziedzictwa. A przy tym sama wykazuje swoje mistrzostwo i artyzm – powiedział Wiceminister Szymon Giżyński

Janina Panek rozpoczęła działalność artystyczną w 2000 roku wraz z przejściem na emeryturę po długoletniej pracy. Od początku zafascynowana malarstwem Jana Matejki wykonała haftem krzyżykowym repliki jego obrazów (Stańczyk) i wiele innych. Po kilku latach jako pierwsza w kraju podjęła się wykonania haftowanego obrazu nie z gotowych wzorów drukarskich lecz z przetworzonego programem komputerowym zdjęcia zapoczątkowując technikę wykonania haftu tak zwanym wzorem liczonym. W efekcie jej dwuletniej pracy powstał obraz pod tytułem „Sydney Nocą”, za który otrzymała nagrodę specjalną organizatora ogólnopolskiego konkursu na najlepszą pracę hafciarską, w ramach tej nagrody wyróżnieniem było wystawienie nagrodzonego obrazu w siedzibie producenta nici i organizatora konkursu w  Paryżu.

Następnie w 2008 roku była pomysłodawczynią i organizatorem haftowania najsłynniejszego dzieła Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” w jego naturalnych rozmiarach. Po wykonaniu tego wielkogabarytowego dzieła brała udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju czynnie uczestnicząc w propagowaniu rękodzieła artystycznego, oraz przyczyniła się do ogromnego wyniku wysokiej oglądalności obrazu, który po 10 latach wystaw osiągnął wynik prawie 2 milionów oglądających. W następnych latach z jej inspiracji powstały następne haftowane repliki obrazów Jana Matejki, te istniejące jak „Jan III Sobieski pod Wiedniem” jak również te zaginione lub bezpowrotnie utracone jak „Uczta u Wierzynka” czy „Jan Zamoyski pod Byczyną”.

W chwili obecnej prowadzi pracę nad zaginionymi obrazami Matejki, aby chociaż w ten sposób przywrócić je polskiemu społeczeństwu. Jest autorką ponad 100 obrazów wykonanych metodą haftu krzyżykowego.

Pani Janina Panek oprócz działalności artystycznej opisanej powyżej, prowadzi również intensywną działalność z zakresu propagowania rękodzieła hafciarskiego wśród młodzieży i dorosłych. Uczestniczyła we wszystkich wystawach wielkogabarytowych obrazów Jana Matejki, popularyzując malarstwo historyczne jak i historię zapisaną na obrazach, uwiecznioną za pomocą haftu. Prowadząc prelekcje dla młodzieży i mieszkańców propaguje zachowania patriotyczne poprzez przypominanie o wielkości państwa polskiego oraz jego znaczenia i wkładu w kulturę Europy. Jest Fundatorem i inspiratorem powstania Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im Św. Królowej Jadwigi. Fundacja prowadzi działalność od 2012 roku. Wieloletnia praca Pani Janiny Panek zasługuje więc na szczególne uhonorowanie i docenienie jej wysiłków w działalności na wielu polach kultury.

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *