Rozmawiamy z lekarzem onkologiem Dorotą Wojtachnio
Pani Doktor w ramach projektu „Profilaktyka to zdrowie”, realizowanego w Zespole Szkół Ekonomicznych, podjęła się Pani zadania spotykań konsultacyjnych z uczniami raz w miesiącu. To ważne dzieło…
– Tak, to pionierska, ważna inicjatywa, na pewno jedyna w Częstochowie, a może nawet i w Polsce. Zaczęliśmy od spotkań ogólnych, które informowały o prostych sprawach, ale niezmiernie ważnych w zakresie profilaktyki, zwłaszcza profilaktyki onkologicznej. Teraz przechodzimy do stałych, cyklicznych konsultacji, podczas których będę indywidualnie rozmawiać z uczniami. Nowotwory to druga przyczyna śmiertelności w Polsce, aktualnie ponad milion osób w naszym kraju dotkniętych jest tą chorobą i – co bardzo smutne – coraz częściej dotyczy ona młodszych osób. Tendencje do rozwoju chorób nowotworowych u osób w wielu 30., 40. lat są również dla nas onkologów ogromnym zaskoczeniem. Stąd o tym problemie należy głośno o tym mówić, także w kontekście profilaktyki. Według WHO jest dwanaście punktów kodeksu walki z rakiem, są to bardzo proste zasady, które łatwo jest wdrożyć do codziennego życia, a które obniżają śmiertelność z powodu choroby nowotworowej aż o 50 procent.
Czyli szkoła podjęła słuszny krok.
– Ku mojemu zaskoczeniu – tu bardzo dziękuję dyrektorowi Maciejowi Trzmielowi za tę inicjatywę – zainteresowanie młodzieży jest duże, szczególnie, dziewczyny, a być może i chłopcy, mają ogromną odwagę być ambasadorami tej akcji. A jaki jest tego sukces? Oni nie boją się mówić o chorobie, otarcie ją nazwać. Wiedzą, że trzeba się badać, a to pokazuje, że mają już świadomość i to jest już ich sukces, ich wygrana
Czy zatem takie projekty nie powinny być realizowane we wszystkich szkołach?
– Jak najbardziej. Uważam, że szczególnie w szkołach średnich, kiedy młody człowiek już świadomie uczy się własnego ciała, kiedy zaczyna dostrzegać, co jest w życiu istotne.
Proszę wskazać, o jakich zasadach w sprawie profilaktyki mówi kodeks WHO?
– Są to bardzo proste działania: samokontrola piersi u dziewcząt, a u chłopców – jąder, zachowanie przepisów zdrowego odżywiania, unikanie palenia i nadużywania alkoholu. Ważny też bardzo ruch, aktywność fizyczna jest dla człowieka niezbędna.
Dziękuję za rozmowę
URSZULA GIŻYŃSKA