W styczniu 2011 roku w Urzędzie Miasta Częstochowy rozpoczęło działalność Biuro Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych. W ostatnim czasie w strukturze Biura utworzono stanowisko Pełnomocnika ds. Równych Szans. O tym czym zajmuje się pełnomocnik i jakie są cele działalności Biura porozmawiam z jego kierowniczką Agatą Wierny.
Skąd pomysł na utworzenie takiego stanowiska?
– W kwietniu br. Urząd Miasta Częstochowy przystąpił do ogólnopolskiego projektu „Równość w samorządzie”. W związku z tym realizujemy w Biurze nowe, dodatkowe zadania związane z wdrażaniem zasad równości. Utworzenie funkcji pełnomocnika jednoznacznie wskazuje, do kogo można się kierować w razie problemu z mobbingiem czy dyskryminacją. Celem projektu, który zrzesza kilkadziesiąt gmin jest przeciwdziałanie dyskryminacji oraz wdrażanie zasad równości. Po przeprowadzeniu wstępnych analiz okazało się, że wiele działań promujących równość z powodzeniem już w Częstochowie funkcjonuje, np. mamy uchwałę w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Częstochowy, która m.in. umożliwia mieszkańcom składanie wniosków o przeprowadzenie konsultacji społecznych w ważnych dla nich sprawach. Oprócz tego istnieje uchwała określająca zasady podejmowania inicjatyw lokalnych. Są to jedne z wielu instrumentów umożliwiających mieszkańcom aktywne uczestnictwo w życiu ich miasta i dzielnicy. Biuro Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych zajmuje się realizacją i koordynacją takich przedsięwzięć. Naszym celem jest umożliwienie każdemu z mieszkańców korzystanie z tego, co miasto może zaoferować, bez względu na jego płeć, niepełnosprawność czy status społeczny. Mam tu na myśli np.: ofertę edukacyjną, kulturalną i wszelkie inne potrzebne usługi. Dzięki dobrej współpracy z organizacjami pozarządowymi wiemy, co warto jeszcze zrobić, aby usprawnić życie osób, które z różnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
W jaki sposób chcą Państwo wdrażać zasady równości?
– Zanim podejmiemy konkretne działania najpierw musimy przeprowadzić szczegółową analizę tego, co udało się już w kwestii niwelowania nierówności w mieście dokonać. Mamy np. 52 infomaty, które umożliwiają częstochowianom bezpłatne korzystanie z Internetu. Jeśli ktoś chce uczestniczyć w konsultacjach społecznych wypełniając ankietę w internecie – nie ma z tym żadnego problemu. W Urzędzie Miasta jest kącik zabaw dla dzieci, w którym maluchy mogą spędzić czas oczekując aż ich opiekun załatwi sprawę. Funkcjonuje też specjalny pokój dla rodzica z dzieckiem, w którym można malucha przewinąć czy udogodnienie z innego zupełnie obszaru, specjalne urządzenie umożliwiające tłumaczenia języka migowego.
Dlaczego Częstochowa przystąpiła do projektu „Równość w samorządzie”?
– Jak wcześniej wspomniałam wiele rzeczy usprawniających życie częstochowianom już z powodzeniem funkcjonuje. Przystąpiliśmy do projektu, żeby skoordynować te działania i przygotować się do wprowadzenia spójnej polityki równości. W najbliższym czasie chcielibyśmy razem z organizacjami pozarządowymi przygotować mapę równości wyznaczającą obszary, w których zaczniemy działać.
Kto najczęściej zgłasza się do Biura po pomoc?
– Najczęściej poszukiwane są informacje na temat mobbingu. Bardzo często ofiary takich zachowań nie umieją trafnie ocenić czy stosowano wobec nich mobbing lub inne formy dyskryminacji, nie wiedzą również w jaki sposób mogą bronić się przed takimi praktykami.
Jak starają się Państwo rozpropagować działania równościowe?
– Najważniejsze na dziś jest, żeby mieszkańcy wiedzieli, że w Częstochowie mamy już pełnomocnika ds. równych szans i w razie problemu jest gdzie szukać pomocy.
W jakich jeszcze miastach w Polsce można spotkać się z funkcją pełnomocnika ds. wykluczeń?
– Mamy pełnomocnika rządu ds. równego traktowania: panią Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz. Pełnomocnicy urzędują też w Warszawie i Łodzi. W naszym województwie Pełnomocnikiem Marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i równego traktowania jest Pani Joanna Stępień, z którą owocnie współpracujemy na co dzień.
Dziękuję za rozmowę
Rozmawiała
Więcej informacji na temat projektu można uzyskać na stronie www.rownoscwsamorzadzie.pl
Martyna Smolarz