Rowerowo po Jurze i nie tylko


Kontynuując cykl poświęcony wycieczkom rowerowym po okolicach Częstochowy, dziś proponujemy państwu wycieczkę do Mstowa.

Na tej trasie, w przeciwieństwie do dwóch przedstawionych we wcześniejszych numerach, będziemy musieli się zmierzyć z kilkoma wzniesieniami. Trasa ma w jedną stronę około 13 kilometrów i wiedzie na całej swej długości drogą asfaltową przez wsie i pola.
Za punkt startowy proponujemy stadninę koni w Mirowie. Można tu dojechać autobusem 33A, znajduje się tu jego ostatni/pierwszy przystanek. Dalej jedziemy rowerem tak jak prowadzi nas asfaltowa droga, ul. Wodociągowa, Krańcowa. Wiedzie ona malowniczo pomiędzy drzewami i łąkami, znajduje się tu też pierwsze na trasie wzniesienie. Droga ta jest nowa i w idealnym stanie. Wcześniej nawierzchnia była kamienista, co znacznie utrudniało jazdę pod górę. Na szczycie wzniesienia znajduje się Sanktuarium Ojca Pio na Przeprośnej Górce. Warto się tu zatrzymać, jeśli jeszcze nie było się w tym miejscu. W kaplicy znajdują się relikwie Św. o. Pio a Świątynię otacza Droga Krzyżowa, zaprojektowana przez Szymona Wypycha. Do każdej stacji przypisany jest cytat z Pisma Świętego. Z Przeprośnej Górki roztacza się piękny widok na miasto, a dokładnie na wprost patrzącego znajduje się Jasna Góra. Z miejscem tym związane jest pielgrzymowanie na Jasną Górę – przed powstaniem Sanktuarium przechodziły tędy między innymi pielgrzymki warszawskie. Znajdują się tu, na północ od świątyni, stare kapliczki, koło których przechodzili co roku pielgrzymi.
Dalej trasa prowadzi tą samą drogą, w dół. Kiedy dojedziemy do jej końca skręcamy w lewo. Jedziemy przez Gąszczyk, Siedlec, a gdy dojedziemy do końca tej drogi skręcamy w prawo, i wjeżdżamy tym samym na drogę, która zaprowadzi nas do Mstowa. W tej mającej długą historię, bo sięgającą XII wieku, wsi są przynajmniej trzy miejsca warte zobaczenia.
Pierwszą z nich jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich. Klasztor został założony na początku XIII w. Na przestrzeni wieków kompleks klasztorny ulegał wielokrotnie modyfikacjom i przebudowom. Obecny barokowy kształt kościół zyskał w drugiej połowie XVIII w. Niektóre fragmenty pochodzą jednak z XIV wieku. Na placu przykościelnym mieścił się niegdyś cmentarz.
Warto zwiedzić także wnętrze kościoła. Znajduje się tu ołtarz główny z rzeźbami wyobrażającymi Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny i Niebo. Pielgrzymi przybywają jednak w większości dla bocznego ołtarza Matki Bożej Różańcowej, gdzie pod tytułowym obrazem znajduje się malutki, ale słynący łaskami wizerunek Matki Boskiej Mstowskiej. Jest to wydrukowana w I połowie XVII w. kopia jasnogórskiej Madonny.
Drugim zabytkiem wartym zobaczenia jest zespół starych stodół . Znajduje się on na północnym zboczu Góry Ścięgna. Stodoły są drewniane, postawione na kamiennych podmurówkach.
Trzecie miejsce będące atrakcją wsi znajduje się nad rzeką Wartą i widoczne jest z okolic opisywanego powyżej kościoła. Jest to Skała Miłosna, która jest ponoć zaklętą parą zakochanych. Tego z pewnością stwierdzić nie można, ale pewne jest to, że jest to malownicze miejsce.

MAŁGORZATA STAŃCZYK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *