Niemalże od początku swego istnienia Uczelnia realizuje szereg ciekawych projektów współfinansowanych ze środków pomocowych Unii Europejskiej.
W 2010r (chwili obecnej) realizujemy 4 projekty współfinansowane przez Unię Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki:
1. Projekt pt.: “Nauczyciel przedmiotów zawodowych” (01.10.2008 – 30.04.2015) obejmuje realizację 3-semestralnych studiów podyplomowych w zakresie przygotowania pedagogicznego.
Skierowany jest do osób zamierzających wykonywać zawód nauczyciela przedmiotów zawodowych: technicznych, ekonomicznych lub medycznych, posiadających status osoby zatrudnionej bądź absolwenta (do 12 miesięcy od daty obrony wskazanej na dyplomie).
W projekcie udział weźmie łącznie 600 osób przyjętych w ramach 6 edycji.
Udział w studiach podyplomowych jest całkowicie bezpłatny.
Projekt realizowany jest pod nadzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Poddziałania 3.3.2 Efektywny system kształcenia i doskonalenia nauczycieli.
2. Projekt pt.: “Kursy kwalifikacyjne dla pielęgniarek i położnych” (01.10.2009 – 30.09.2011) obejmuje realizację trzech edycji kursów kwalifikacyjnych. W ramach każdej z edycji zorganizowane zostaną następujące kursy:
– pielęgniarstwo rodzinne dla pielęgniarek (30 miejsc),
– pielęgniarstwo operacyjne dla pielęgniarek i położnych (18 miejsc),
– zarządzanie i organizacja dla pielęgniarek i położnych (30 miejsc).
Łącznie w ramach wszystkich edycji szkoleniowych kwalifikacje podniosą 234 pielęgniarki
i położne.
Udział w kursach jest całkowicie bezpłatny.
Projekt realizowany jest pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach w ramach Poddziałania 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw.
3. Projekt systemowy “Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych” realizowany jest w ramach Poddziałania 2.3.2 Doskonalenie zawodowe kadr medycznych.
Jednostką realizującą projekt jest Minister właściwy do spraw zdrowia – Departament Pielęgniarek i Położnych. Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie jest jednym
z wykonawców niniejszego projektu, wyłonionym z zastosowaniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. W roku akademickim 2008/09 dofinansowane studia pomostowe rozpoczęło w Uczelni sto pięćdziesiąt a w 2009/10 dwieście pielęgniarek.
4. Projekt „Inżynier –praktyczny zawód” (01.02.2010 – 30.04.2014) realizowany jest pod nadzorem ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Poddziałania 4.1.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni.
W ramach projektu od czerwca do sierpnia 2010 roku Uczelnia prowadzić będzie nabór na BEZPŁATNE 3,5 –letnie studia inżynierskie na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji.
Na studia, które realizowane będą zarówno w systemie stacjonarnym jak i niestacjonarnym przyjętych zostanie 120 osób.
W ramach projektu studenci:
– I roku będą mogli brać udział w zajęciach wyrównawczych z matematyki i fizyki realizowanych w wymiarze 90 godz. (w tym 60 godz. ćwiczeń);
– będą otrzymywać bezpłatne materiały szkoleniowe;
– będą mogli ubiegać się o płatne staże trwające 6 m-cy (10 najlepszych studentów);
– będą mogli brać udział w działaniach realizowanych przez Biuro Karier, tj. korzystać
z poradnictwa zawodowego oraz pośrednictwa pracy, pomocy informacyjnej w zakresie pozyskiwania funduszy i zakładania firm, uczestniczyć w warsztatach z zakresu aktywnego poruszania się po rynku pracy oraz przedsiębiorczości, spotkaniach z przedsiębiorcami.
Program studiów oraz specjalizacji realizowanych w ramach projektu opracowany zostanie wspólnie z przedstawicielami przedsiębiorstw ze szczególnym naciskiem na praktyczne elementy nauczania mającym na celu lepsze przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy i zwiększenie ich szans na zatrudnienie.
Ponadto, jako pełnoprawni studenci Uczelni wszyscy uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z pomocy materialnej:
– stypendiów za wyniki w nauce,
– stypendiów socjalnych, mieszkaniowych i na wyżywienie,
– stypendiów dla osób niepełnosprawnych.
W ramach oferowanych przez Biuro Współpracy z Zagranicą współfinansowanych z programu Erasmus działań mogą odbyć:
– 3- miesięczne staże w firmach zagranicznych,
– jeden z semestrów nauki w wybranej zagranicznej Uczelni Partnerskiej.
Zajęcia realizowane będą w nowocześnie wyposażonych salach wykładowych i laboratoriach technicznych w budynku dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.
r