Jak co roku w wakacje Częstochowa przygotowuje się na przyjęcie tysięcy pielgrzymów z całej Polski. Tym razem jednak Urząd Miasta będzie miał trudne zadanie pogodzenia pielgrzymek z trwającym właśnie generalnym remontem w alejach. A przed nami szczyt pielgrzymkowy i i uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Miasto, jak co roku, opracowało szczegółowy plan zabezpieczeń pielgrzymek.
Koordynacja zabezpieczenia pielgrzymkowego należy konkretnie do obowiązków Wydziału Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych UM. – Głównym zadaniem należącym do samorządu jest zabezpieczenie dużych pielgrzymek, czyli zadbanie o infrastrukturę medyczną, sanitarną oraz czystość. Dla grup pieszych wyznaczone są odpowiednio zabezpieczane trasy wejść. Przy okazji każdej większej pielgrzymki i zgromadzenia, w tym zgromadzenia na placu przed szczytem, tworzony jest plan zabezpieczenia, w którym wyszczególnione są zadania dla poszczególnych służb miejskich – wyjaśnia Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego magistratu.
W tym roku Urząd Miasta dodatkowo w okresie pielgrzymkowym musi się zmierzyć także z niedogodnościami, jakie niesie ze sobą remont Alei Najświętszej Maryi Panny. – Ustaliliśmy ze wszystkimi wykonawcami prac, że przejście dla pielgrzymów ciągiem remontowanej alei będzie zapewnione. Jeśli będzie konieczność zamknięcia jakiegoś odcinka pasażu środkowego, udostępniana będzie jezdnia – dodaje Tutaj.
O wstrzymaniu prac renowacyjnych na okres pielgrzymek nie ma mowy. –Modernizacja Alei Najświętszej Maryi Panny jest inwestycją finansowaną w dużej mierze z funduszy europejskich, a to wiąże się z realizacją przebudowy zgodnie z założonym harmonogramem. Miasto stara się, by uciążliwości związane z remontem Alei Najświętszej Maryi Panny były jak najmniej odczuwalne zarówno dla mieszkańców, jak i dla wszystkich turystów, i pielgrzymów planujących odwiedzić Częstochowę. Nie jest to jednak łatwe, biorąc pod uwagę lokalizację inwestycji i zakres prac – mówi Włodzimierz Tutaj.
Rokrocznie na pielgrzymkę decyduje się średnio 7 milionów Polaków, z czego aż 4 miliony wybierają Jasną Górę. W pieszą wędrówkę wyrusza co roku się blisko 200 tysięcy osób. Najdłuższą pielgrzymką do częstochowskiego sanktuarium jest ta z Helu – uczestniczący w niej wierni mają do pokonania aż 638 kilometrów.
Ważne telefony:
· Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie: telefony: 343785-101 (102); fax 343785103
· Stanowisko Kierowania Policji 14-15 sierpnia: telefony: 34369-12-41
· Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie 14-15 sierpnia: telefony: 997, 34369-12-55, fax: 34369-12-44
ZABEZPIECZENIE MEDYCZNE
1. W Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej 15 oraz ul. Królowej Bony 1/3 zostanie uruchomiona Izba Przyjęć:
11-13.08 – w godzinach od 8:00 do 21:00;
14.08 – całodobowo;
15.08 – w godzinach od 8:00 do zakończenia uroczystości.
– telefon do izby przyjęć MSZ ul. Mirowska 1: (34) 3702170, 3702270;
– telefon do izby przyjęć MSZ ul. Królowej Bony 1/3 (34) 3702640, 3702641.
2. W izbie przyjęć będą przyjmowani wszyscy pacjenci wymagający pomocy lekarsko-pielęgniarskiej.
3. Oddziały lekarskie będą pracowały w systemie całodobowym. Odpowiedzialni za zabezpieczenie medyczne będą lekarze dyżurujący w danym dniu w izbie przyjęć Miejskiego Szpitala Zespolonego.
4. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP na Parkitce będzie przygotowany do przyjęcia gości zagranicznych idących w pielgrzymce wojskowej 14 sierpnia.
5. SP ZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego 14–15 sierpnia 2012 r. zapewni:
* 14 sierpnia:
od godziny 7:00 do zakończenia lądowania śmigłowców – karetka S wraz z obsadą na Przeprośnej Górce,
od godziny 12:00 – zabezpieczenie wejścia pielgrzymek – karetka S/P stacjonująca w Zespole Ratownictwa Medycznego przy ul. Kilińskiego 10,
od godziny 14:00 przy Szczycie Jasnogórskim – pogotowie ratunkowe zabezpieczy do zakończenia uroczystości ok. godziny 22:00
– jedną karetkę S/P zlokalizowaną w Al. Sienkiewicza;
* 15 sierpnia od godz. 8:00 do zakończenia uroczystości:
– jedną karę S/P zlokalizowaną w Al. Sienkiewicza,
– dwie karetki S/P zlokalizowane w Pasażu Biskupa Bareły.
II. MIEJSCA PARKINGOWE MOSIR
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotuje parkingi do wzmożonego ruchu pielgrzymkowego.
– parking Rynek Wieluński
– parking ul. Oleńki
Dodatkowo w ramach potrzeb będą udostępnione parkingi samochodowe przy: ul. Ks. Kordeckiego 99 (Park Wypoczynkowy „Lisiniec”), ul. Kubiny, ul. gen. W. Sikorskiego (na przeciwko KMPSP)
Agnieszka Ślęzak