Tegoroczna jasnogórska szopka stanęła w nowym miejscu – w ogrodzie jasnogórskim, na tzw. fosach. Zajmuje ok. 2,5 tys. m2 powierzchni. Przygotowała ją ekipa kilkunastu osób: dekoratorów, cieśli, elektryków, murarzy i pomocników, pod kierunkiem o. Dawida Respondka.
Przez 13 lat jasnogórska szopka budowana była w Wieczerniku na terenie o powierzchni 500 m2, i była uznawana za największą w Polsce szopkę plenerową. Teraz bożonarodzeniowa dekoracja powstanie na pięciokrotnie większej powierzchni. – Inna przestrzeń, w dużej mierze ukształtowana przez roślinność i architektura Jasnej Góry stwarzają nowe uwarunkowania i są dużym wyzwaniem – mówi o. Respondek. .
Inscenizację świąteczną zbudowano w części zieleni ciągnącej się wzdłuż Bastionu południowo-wschodniego (z pomnikiem o. Kordeckiego, od placu przed Szczytem), w kierunku bram wejściowych na Jasną Górę. Wykorzystano przestrzenie tzw. rawelinów czyli części fortyfikacyjnej służącej do ochrony bramy głównej. Wejściem do szopki będzie okratowana brama znajdująca się tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego. Tą drogą latem, podczas odbywających się na Szczycie uroczystości, przechodzą kapłani podążający do wiernych z Komunią Świętą.
Szopka nadal będzie nawiązywać do trwającego jubileuszu 700-lecia zatwierdzenia Konstytucji i nadania reguły Zakonowi Paulinów. Obok Świętej Rodziny pojawi się postać św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu oraz bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów.
Będzie więcej zwierząt, wśród nich tradycyjnie honorowe miejsce zajmie lubiana nie tylko przez dzieci oślica Amelka, użyczana przez Michała Dziewiora, jednego z właścicieli piekarni Majami. Nie zabraknie również rodzimego ptactwa domowego.
Szopka będzie otwarta dla zwiedzających już w pierwszym dniu Świąt.
R
r