Grupa urzędników miejskich od lutego br. pracowała nad projektem uchwały o trybie i zasadach prowadzenia konsultacji społecznych w Częstochowie. Teraz tekst trafi pod głosowanie częstochowskiej Rady Miasta.
Dlaczego taka uchwała jest niezbędna? – To ukłon w stronę społeczeństwa obywatelskiego. Często poglądy mieszkańców na ważne, priorytetowe zadania są różne, tak było w przypadku budowy linii tramwajowej, czy przebudowy placu Biegańskiego i Alei Najświętszej Marii Panny, dlatego samorząd musi znać te opinie. Potrzebne są jednak ściśle ustalone zasady w jakich sposób konsultacje przeprowadzać, by proces odbywał się sprawnie – mówi Agata Wierny z Wydziału Nadzoru i Administracji Urzędu Miasta Częstochowy.
– Wspólnota lokalna dobrze funkcjonuje wtedy, kiedy dystans między władzą i obywatelami jest jak najmniejszy. Ażeby tak się stało, należy wypracować sposoby i mechanizmy pozwalające tworzyć platformę porozumienia i dzięki temu budować w obywatelu zaufanie do organów i instytucji władzy – wyjaśniła dr Edyta Widawska z Polskiego Instytutu Mediacji i Integracji Społecznej, który wspierał merytorycznie pracowników Urzędu.
Projekt uchwały powstał podczas warsztatów, w których uczestniczyły władze miasta, członkowie Rad Dzielnic i zaproszeni goście. Poszczególne paragrafy przygotowywano w oparciu o informacje uzyskane z ankiet wypełnionych przez mieszkańców – za pomocą internetu i poprzez Rady Dzielnic. Od 23 kwietnia do 25 maja do magistratu dotarło ich blisko 1300 – ważnych 1249. – Uchwała ma między innymi ustalić zasady dróg dotarcia do mieszkańców, określić przypadki, w których byłyby przeprowadzane i kto może się o nie ubiegać, a kto podjąć decyzję – wyjaśnia Agata Wierny.
Pierwszym etapem budowy projektu było stworzenie platformy internetowej. Serwis stworzyła Marta Teper, pracownik Wydziału Kultury i Promocji.
W drugim wyszkolono 120 osób, głównie przedstawicieli Rad Dzielnic, magistratu i Młodzieżowej Rady Miasta. W trzecim etapie przeszkolone osoby pracowały nad pozyskaniem opinii mieszkańców w ankietach. – Koszt realizacji projektu był bardzo niski. Wyniósł 3.400 złotych. W Warszawie na przykład podobne przedsięwzięcie pochłonęło prawie milion złotych. Nasz niski koszt to efekt zaangażowania wielu pracowników Urzędu, momentami był to projekt międzywydziałowy. Zrealizowaliśmy go siłami własnymi przy pomocy pracowników częstochowskiego oddziału Polskiego Instytutu Mediacji i Integracji Społecznej w – dodaje Agata Wierny.
Jak wypowiadali się częstochowianie? – Byli bardzo zgodni, co do konieczności przeprowadzania konsultacji przy ważnych dla miasta inwestycjach. Chcą też współdecydować o przedsięwzięciach mniejszych, bliższych ich dzielnicom. Ankiety pokazały, że mieszkańcy są świadomymi obywatelami – mówi Dominik Kabus, doradca prezydenta, wydział Nadzoru i Administracji.
– Relacja między mieszkańcami i władzą powinna się opierać na dynamicznej równowadze i partnerstwie. Takie funkcjonowanie nie jest możliwe bez pełnej wiedzy obu stron dotyczącej wszystkich wspólnych kwestii. Władza otwarta na obywateli pozwala im współdecydować we wszystkich istotnych dla nich sprawach oraz ponosić współodpowiedzialność za rozwój wspólnoty lokalnej – komentuje prezydent Piotr Kurpios.
UG
ug