18 lipca weszło w życie nowe prawo, które m.in. znosi obowiązek uzyskiwania urzędowych pozwoleń na zbiórkę publiczną. Zostają one zastąpione zgłoszeniami publikowanymi na specjalnie przygotowanym portalu. Dzięki temu zwiększy się dostępność informacji o prowadzonych zbiórkach. Wszyscy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się kto i na jakie cele zbiera środki. Nowa ustawa została opracowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie z organizacjami pozarządowymi.
Zbiórkę gotówki lub darów mogą zgłaszać organizacje, fundacje i stowarzyszenia – podmioty, które mogą prowadzić działalność pożytku publicznego zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego. Zbiórkę może także prowadzić komitet społeczny, który mogą założyć co najmniej trzy osoby.
Organizator zbiórki (tak ogólnokrajowej, jak i lokalnej) może ją zgłosić elektronicznie, na internetowym portalu: ZBIÓRKI.GOV.PL lub na piśmie, przesyłając formularz pocztą do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Jak zapewnia Ministerstwo w swoich materiałach informacyjnych – w ciągu maksymalnie 3 lub 7 dni (odpowiednio dla zgłoszeń elektronicznych i papierowych), zgłoszenie pojawi się w portalu – wtedy można rozpocząć publiczną zbiórkę.
Do elektronicznego zgłoszenia potrzebny jest podpis cyfrowy. Wystarczy tzw. profil zaufany ePUAP, który można w kilkanaście minut założyć na portalu ePUAP, a później jednorazowo „potwierdzić” w urzędzie skarbowym, oddziale ZUS lub NFZ.
Zbiórki elektroniczne – np. przez przelewy – można prowadzić bez dodatkowych formalności. Zniesiona została też opłata skarbowa dla organizatorów zbiórek oraz obowiązek publikacji sprawozdań w prasie.
W Urzędzie Miasta Częstochowy od początku 2014 roku do 18 lipca wydanych zostało przez Wydział Spraw Obywatelskich – jeszcze na starych zasadach – 19 decyzji zezwalających na przeprowadzenie zbiórek publicznych na terenie miasta Częstochowy.
Więcej informacji o nowych zasadach zbiórek – na stronie mac.gov.pl
Na podstawie informacji z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji
r