9 listopada w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” miała miejsce konferencja poświęcona Świętu Muzyki oraz związanych z nim imprez artystycznych. Z zapowiedzi jej organizatorów wynika, że listopad będzie miesiącem obfitującym w liczne atrakcje dla częstochowskich melomanów.
.
– Często słyszę, jak mieszkańcy Częstochowy narzekają, że w naszym mieście „nic się nie dzieje”. Otóż dzieje się bardzo dużo, a to co wydarzy się w listopadzie, będzie tego najlepszym dowodem – podkreśla Krzysztof Pośpiech ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater.
Cykl imprez muzycznych rozpocznie się 18 listopada od koncertu Kevina Kennera, światowej sławy pianisty ze Stanów Zjednoczonych. Muzyk przybędzie specjalnie na zaproszenie Filharmonii Częstochowskiej i wystąpi w Klubie Politechnik.
Dzień później, również w Klubie Politechnik koncert da Andrzej Jasiński, z którym zaprezentują się jego uczniowie: Aleksandra Szymczak, Mateusz Borowiak i Piotr Banasik. Prof. Jasiński pochodzi z Częstochowy, jest znanym pianistą i pedagogiem, który wychował kolejne pokolenie muzyków uznawanych w Polsce i na świecie.
20-22 listopada odbędą się wydarzenia artystyczne pod hasłem „Reszkowie. Szlak Muzycznej Sławy. Światowe kariery. Promocja dorobku artystycznego Edwarda, Jana, Józefiny”. Odbywające się w tym czasie koncerty muzyki operowej i występy chórów poświęcone będą pamięci rodzeństwa Reszków – śpiewaków żyjących i tworzących w XIX w., którzy pod koniec życia zamieszkali w Częstochowie – To projekt długoterminowy, który rozpoczął się w maju, swoją kontynuację miał we wrześniu, wystawiliśmy przedstawienie operowe i teraz przed nami jest finał całego przedsięwzięcia. To nie tylko wydarzenia artystyczne ale też działania o charakterze edukacyjnym dla dzieci, bo zależy nam na tym, aby coraz młodsze pokolenia interesowały się kulturą wysoką – tłumaczy Marta Górawska z Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.
Interesującym wydarzeniem będzie także forum pianistyczne, które odbędzie się w 23 listopada w Ratuszu. W czasie spotkania poruszane będą tematy dotyczące złotej epoki pianistyki polskiej oraz problemów wykonawstwa i dydaktyki fortepianowej.
IZABELA WOŹNICKA