Miasto chce zazielenić plac Rady Europy. Do wyboru dwie wersje


Plac Rady Europy powinien być wizytówką Częstochowy, a niestety swym wyglądem od dawna straszy nie tylko częstochowian, ale przede wszystkim przyjeżdżających do naszego miasta.  Zatem pomysł modernizacji i upiększenia miejsca – bardzo trafny.

Więcej zieleni i małej architektury, nowa nawierzchnia, oświetlenie, wodne kwatery lub fontanna – to założenia przebudowy placu Rady Europy z funkcją centrum przesiadkowego. Powstały dwie wersje. W ramach konsultacji do 28 listopada br. można wybrać która lepsza.

Wybór koncepcji to niezbędny krok na drodze do realizacji projektu „Centra przesiadkowe na terenie Miasta Częstochowy”, który ma być dofinansowany przez Unię Europejską w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 i służyć rozwojowi transportu publicznego, poprawiać jakość miejskich przestrzeni i możliwości komunikacyjne. Szacunkowy koszt zadania, które dotyczy w mieście trzech lokalizacji (w tym placu Rady Europy)  to 45 mln zł, z czego 38 mln ma stanowić dofinansowanie unijne ze środków, którymi będzie dysponował Subregion Północny. Złożenie wniosku o dofinansowanie – na bazie opracowanego programu funkcjonalno-użytkowego – planowane jest już w pierwszym kwartale 2024 roku.

 Plac Rady Europy jest jednocześnie reprezentacyjnym miejscem Częstochowy, jak i centrum przesiadkowym między dworcem PKP a linią tramwajową. Nasze oczekiwania były więc takie, aby jego przestrzeń była bardziej funkcjonalna, przyjazna dla mieszkańców, z większą ilością zieleni i miejscami do odpoczynku, z których mogą korzystać także podróżni – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.        

Opracowaniem obu koncepcji przebudowy placu, który jest jedną z wizytówek miasta, zajęła się częstochowska firma TIM Architekci – Małgorzata Małasiewicz i Tomasz Borowiecki.

W pierwszym rozwiązaniu nowa jakość ma zostać uzyskana poprzez formę bardziej geometryczną, opartą na siatce kwadratów, z elementami wodnymi, małą architekturą, nowym oświetleniem, miejscami na rowery i hulajnogi. Nawiązaniem do symboliki europejskiej w tej koncepcji jest wprowadzanie roślin w kolorach niebieskich w tym także zieleni zimozielonej, atrakcyjnej przez cały rok oraz niebieskie podświetlenie kwadratów wypełnionych wodą.
Drugi wariant to zachowanie istniejącej pergoli obrośniętej zielenią i zastosowanie bardziej swobodnej kompozycji, z większymi plamami zieleni (zarówno niskiej, jak i wysokiej). Ważnym komponentem przestrzennym jest tu fontanna, wokół której powstałaby ławka w formie symbolu Rady Europy, czyli litery „e” oraz 12 wodotrysków i podświetleń fontanny nawiązujących do 12 gwiazdek flagi europejskiej. W tej koncepcji wprowadza się też oczywiście dodatkowe miejsca siedzące i inne elementy małej architektury, także te związane z komunikacyjną funkcją placu  i zachęcające do ekologicznych form transportu miejskiego.

Obie koncepcje zakładają m.in. wymianę nawierzchni placu (wielkoformatowe płyty betonowe), montaż nowego oświetlenia i podświetlenia iluminacyjnego, pozostawienie połączenia placu z przystankiem tramwajowym oraz ciągiem pieszym schodami terenowymi oraz bezpośrednimi wejściami – łagodnymi pochylniami dla osób z niepełnosprawnościami i rowerzystów, a także montaż instalacji podświetlającej mural.

Która wersja bardziej odpowiada oczekiwaniom mieszkańców? Swoje opinie wraz z wyborem preferowanej koncepcji można dosyłać do 28 listopada br. na adres mailowy:  placradyeuropy@czestochowa.um.gov.pl

 


Wizualizacje oraz rysunki – TIM Architekci

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *