Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie od wielu lat, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizuje ogólnopolski konkurs, w którym wyzwaniem dla młodzieży staje się twórczość polskich malarzy, patronów szkół artystycznych. Bohaterem tegorocznej edycji był Tadeusz Makowski.
Na konkurs pn. „Wariacje na temat twórczości Tadeusza Makowskiego” napłynęły aż 393 prace z 28 szkół. – Makowski został doskonale odczytany przez młodzież. Ostatnim tak interesującym odzewem był konkurs poświęcony Piotrowi Potworowskiemu. Inni patroni jak Grottger czy Wyczółkowski okazali się zbyt trudni w odbiorze – mówi nauczyciel Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie Piotr Kaniecki, którego dwie uczennice zostały nagrodzone: Ewa Trybuś w kategorii malarstwo i Magdalena Weber w kategorii grafika.
Kaniecki zauważa, że tajemnica umiejętnej interpretacji przesłania mistrzów malarstwa tkwi w ich rzemiośle i kierunku, który reprezentowali. – Silny realizm jest dla wielu młodych ludzi zbyt dużym wyzwaniem. Natomiast zrozumienie Makowskiego wynika z jego odwoływania się do dziecięcych motywów, z którymi młodzi się identyfikują – stwierdza Kaniecki
Myśl częstochowskiego pedagoga potwierdza jedna z laureatek konkursu. – Tadeusz Makowski jest klarowny i prosty. Jego przekaz artystyczny jest pozytywny i optymistyczny – mówi Fabiola Lubecka z ZSP w Dąbrowie Górniczej, nagrodzona w kategorii grafika.
Wysoki i wyrównany poziom artystyczny prac w zakresie indywidualnego spojrzenia i warsztatu zaskoczył jury, toteż tym razem przyznano równorzędne nagrody we wszystkich konkursowych kategoriach. Efekt zmagań z tematem pokazano na wernisażu 18 czerwca w nowej galerii „Plastyka”. Goście podkreślili wymiar jakościowy przygotowania ekspozycji. – Pomysł, by wszystkie obrazy oprawić jednakową ramą, która w dodatku umiejętnie wydobywa urok prac, ze wszech miar zasługuje na uznanie – akcentuje Łukasz Kawka, nauczyciel technik graficznych w Zespole Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej.
Z ramienia ZSP w Częstochowie opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem piastował komisarz wystawy Cezary Stojek. Funkcję przejął po zmarłym nauczycielu Mirosławie Czarnockim, pomysłodawcą konkursu.
Na zdjęciu: Cezary Stojek, Radosława Gielata, Magdalena Rokosa, Natalia Gielata, Wiktoria Drelicharz, Fabiola Lubecka i Łukasz Kawka.
URSZULA GIŻYŃSKA