- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Makowski klarowny i optymistyczny

Na konkurs pn. „Wariacje na temat twórczości Tadeusza Makowskiego” napłynęły aż 393 prace z 28 szkół. – Makowski został doskonale odczytany przez młodzież. Ostatnim tak interesującym odzewem był konkurs poświęcony Piotrowi Potworowskiemu. Inni patroni jak Grottger czy Wyczółkowski okazali się zbyt trudni w odbiorze – mówi nauczyciel Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie Piotr Kaniecki, którego dwie uczennice zostały nagrodzone: Ewa Trybuś w kategorii malarstwo i Magdalena Weber w kategorii grafika.
Kaniecki zauważa, że tajemnica umiejętnej interpretacji przesłania mistrzów malarstwa tkwi w ich rzemiośle i kierunku, który reprezentowali. – Silny realizm jest dla wielu młodych ludzi zbyt dużym wyzwaniem. Natomiast zrozumienie Makowskiego wynika z jego odwoływania się do dziecięcych motywów, z którymi młodzi się identyfikują – stwierdza Kaniecki
Myśl częstochowskiego pedagoga potwierdza jedna z laureatek konkursu. – Tadeusz Makowski jest klarowny i prosty. Jego przekaz artystyczny jest pozytywny i optymistyczny – mówi Fabiola Lubecka z ZSP w Dąbrowie Górniczej, nagrodzona w kategorii grafika.
Wysoki i wyrównany poziom artystyczny prac w zakresie indywidualnego spojrzenia i warsztatu zaskoczył jury, toteż tym razem przyznano równorzędne nagrody we wszystkich konkursowych kategoriach. Efekt zmagań z tematem pokazano na wernisażu 18 czerwca w nowej galerii „Plastyka”. Goście podkreślili wymiar jakościowy przygotowania ekspozycji. – Pomysł, by wszystkie obrazy oprawić jednakową ramą, która w dodatku umiejętnie wydobywa urok prac, ze wszech miar zasługuje na uznanie – akcentuje Łukasz Kawka, nauczyciel technik graficznych w Zespole Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej.
Z ramienia ZSP w Częstochowie opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem piastował komisarz wystawy Cezary Stojek. Funkcję przejął po zmarłym nauczycielu Mirosławie Czarnockim, pomysłodawcą konkursu.

Na zdjęciu: Cezary Stojek, Radosława Gielata, Magdalena Rokosa, Natalia Gielata, Wiktoria Drelicharz, Fabiola Lubecka i Łukasz Kawka.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się: