KŁOMNICE / Teatr Dratwa wraca z premierą #online


Już 25 lipca premiera #online spektaklu teatralnego „Kopciuch” na motywach dramatu Janusza Głowackiego. Utrzymana w klimacie lat dziewięćdziesiątych historia nie do końca szczęśliwa, pełna zawirowań i zwrotów. Pierwszy raz w historii, w związku z epidemią koronawirusa, premiera odbędzie się w sieci.

 

W zakładzie poprawczym dla dziewcząt w oknach są kraty, w świetlicy czasopisma, gazetka ścienna, ale nie ma telewizora. Pewna znana dziennikarka dowiaduje się, że w zakładzie przygotowuje się przedstawienie teatralne na podstawie baśni o Kopciuszku, chciałaby nagrać próby i namówić dziewczyny do zwierzeń. Reportaż ma być pokazywany w Polsce i za granicą a przede wszystkim w raczkującym wówczas Internecie. Jest to szansa dla dziewcząt i dyrekcji. Pomimo obaw, że dziewczyny mogą mieć przez to problemy, w Zakładzie Poprawczym zjawia się ekipa filmowa. Dyrektor przyznaje, że nie lubi teatru, a dyrektorem zakładu został przypadkiem. Pan Sławek, opiekun podopiecznych z Sali B też nie lubi teatru. Przypadkiem pojawia się dziewczyna grająca Kopciuszka. Ma szesnaście lat, jest ładna, inteligentna. Lubi teatr. Trafiła tu za pobicie ojczyma. Dziennikarka mówi, że swoim reportażem chce je wziąć w obronę, oskarżyć społeczeństwo, bo to jego wina, że dzieci trafiają za kraty. Dziennikarce w pracy pomaga Pan Sławek. Ma ambicje, by się wykazać. Szybko okazuje się, że manipuluje ludźmi: opowiada Dziennikarce o samobójstwie żony Dyrektora, potem wychodzi na jaw, że zmyślał. Dziennikarka jest zawiedziona, że to nie tu siedzi słynna trzynastoletnia morderczyni, chciała wykorzystać jej opowieść w reportażu. Na apelu Pan Sławek przedstawia dziewczynom panią Redaktor i pyta, czy dobrowolnie zgadzają się na udział w reportażu. Pan Sławek popisuje się przed Dziennikarką swoją wiedzą o dziewczynach. Wszystkie one na pytanie, kto im okazał najwięcej serca, wskazują na niego. Dziewczyny zwierzają się przed kamerą. Opowiadają o trudnym dzieciństwie, patologicznej rodzinie i planach na przyszłość. Dziewczyna grająca Wróżkę lubi bawić się lalkami i obawia się choroby wenerycznej. Kopciuszek nie chce opowiadać, chce grać tylko bajkę. Ma dość tego cyrku. Dziennikarka tłumaczy, że przez nią reportaż się nie uda, kusi ją szkołą aktorską, widzi, że ma talent. W rozmowie z Panem Sławkiem przyznaje, że te opowieści  nie poruszą widzów. Widz musi się zaangażować, reportaż powinien przekroczyć granice, spowodować szok, łzy i trwogę.

Książę i inne dziewczyny znęcają się nad Wróżką, uważają, że donosi. Ujmuje się za nią Kopciuszek i opowiada dziewczynom współczesną baśń o niekochanej, biednej dziewczynie, w której zakochał się bogaty Kuwejtczyk, który ją poślubił, uszczęśliwił, a ona przebaczyła rodzinie. Wszystkie dziewczyny są wzruszone.

Dyrektor nie zgadza się na propozycję Pana Sławka, żeby Kopciuszka siłą zmusić do współpracy z Dziennikarką. Zarzuca mu, że nie nadaje się na wychowawcę. Dyrektor wzywa Kopciuszka na rozmowę, ale zamiast dziewczynę karcić, zaczyna jej się zwierzać z problemów z żoną. Pomiędzy nimi wytwarza się więź wzajemnego zaufania. Dyrektor chce pomóc Kopciuszkowi w opuszczeniu poprawczaka.

Pan Sławek podrzuca Dziennikarce pomysł, żeby oskarżyć Kopciuszka o kradzież zegarka. Podstęp się jednak nie udaje. Potem oboje sugerują dziewczętom, że Kopciuszek jest donosicielem i kapuje. Dziewczyna zostaje pobita, załamuje się. Jej los w Zakładzie Poprawczym jest przesądzony. Jak skończy się ta historia?

 

Nowa, autorska wersja dramatu, który przyniósł Januszowi Głowackiemu światowy rozgłos. Za adaptację i reżyserię odpowiada Dawid Chybalski, scenografię i kostiumy  Marta Gonera i Dawid Chybalski, charakteryzację Magda Kulesza, Oliwia Karczewska i Marta Gonera.

Występują:

Zuzanna Piwowarczyk

Marta Gonera
Oliwia Karczewska
Magda Kulesza
Zuzanna Dumin
Luka Viscio
Filip Fresel
Oscar Kotasiński

Spektakl dla widzów powyżej 12 lat.

 

Premiera #online 25 lipca 2020 r. godz. 19:00 Youtube Teatru Dratwa.

20 lipca rusza sprzedaż biletów na to wydarzenie. Kup dostęp na kupbilecik.pl.

Wszelkie informacje w wydarzeniu na Facebooku Teatru Dratwa i www.dratwa.klomnice.pl

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *