Fenomen Jana i Edwarda Reszke – wystawa


,,Jan i Edward Reszke – ulubieńcy królowej Wiktorii i angielskiej publiczności” (Tribute to queen Victoria’s favourite Opera singers) – to tytuł wystawy online, którą można oglądać w ramach obchodów tegorocznych Polish Heritage Days, do 1 maja 2022 roku – informuje londynek.net.

Józefina, Edward i Jan Reszkowie to rodzeństwo urodzonych w Warszawie najsłynniejszych polskich śpiewaków operowych drugiej połowy XIX wieku. Razem lub indywidualnie koncertowali na scenach operowych całego świata. Byli niekwestionowanymi wirtuozami śpiewu operowego, uwielbianymi przez publiczność i krytyków. Tu trzeba przypomnieć, że rodzeństwo Reszków było związane z Ziemią Częstochowską, głównie z obecnie Gminą Kłomnice.  Skrzydlów był domem Jana, gdzie miał swój pałacyk i stadninę koni. Garnek należał do Edwarda, który tutaj spędził ostatnie lata życia. Borowno to posiadłość Emilii, najstarszej z rodzeństwa, której mąż zarządzał dobrami obu braci. Mieszkańcy Skrzydlowa, Borowna, Kłomnic i Garnka do dziś mogą oglądać nikłe ślady dawnej świetności XIX-wiecznych, bajecznych jak na tamte czasy dworków, do których zapraszano gości ze świata sztuki i sportu. Oprócz Skrzydlowa do Reszków należały: Chorzenice, Witkowice i Kłobukowice w ówczesnym powiecie radomszczańskim, w sumie ponad 3500 hektarów. Wszyscy byli filantropami i patriotami. Edward w  w Garnku prowadził ochronkę dla dzieci.

Wystawa przedstawia Edwarda i Jana na scenach Anglii, ich karierę międzynarodową, życie prywatne oraz pamiątki i ciekawostki, skupiając się na ich występach przed królową Wiktorią, angielskim dworem i publicznością.

Bracia śpiewali na ślubie późniejszego króla Anglii, na jubileuszu wstąpienia na tron królowej Wiktorii oraz na jej 80-tych urodzinach. Przyjaźniąc się z księciem Walii byli częstymi gośćmi na zamku Windsor i w pałacu Buckingham. Występowali tu kilkanaście lat, dając setki występów (Edward – 460, a Jan ponad 300), a ich portrety do dziś wiszą w Operze Covent Garden.

Na wystawie można zobaczyć zebrane przez lata prywatnie zdjęcia, programy, pamiątki rodzinne i listy królowej Wiktorii.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z postaciami tych wyjątkowych, aczkolwiek trochę zapomnianych ambasadorów polskości.

Wystawę w jęz. polskim i angielskim można oglądać tutaj: https://reszkeassociation.weebly.com/

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *