Dzień Otwarty w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy Fundacji Oczami Brata


      Czterogodzinne wydarzenie pod takim tytułem zorganizowane zostało w ramach 10-lecia Fundacji Oczami Brata w piątek 14 czerwca w siedzibie warsztatu przy ul. Łukasińskiego 40 w Częstochowie.

Jego głównym celem było zapoznanie zainteresowanych z ofertą Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji, możliwością wykonania własnego rękodzieła oraz integracją Uczestników z Gośćmi obecnymi na wydarzeniu. Podczas dnia otwartego uczestnicy mogli nauczyć się wykonywać ekologiczne mydełka, ekologiczne kule do kąpieli (w prosty sposób przyrządza się je w odpowiednich formach z sody oczyszczonej, kwasu cytrynowego, oliwki i barwnika), makaronowe breloczki czy też ozdobne magnesy. 

Program spotkania obejmował też zapoznanie przybyłych z obsługą urządzeń introligatorskich oraz poczęstunek własnoręcznie przygotowanymi przez uczestników i instruktorów deserami! Koordynator Warsztatu Terapii Zajęciowej przedstawił jego ofertę, pokazał pracownie oraz opowiedział o możliwościach rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnością.

               „Warsztaty terapii zajęciowej skierowane są do osób z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym i znacznym, zamieszkujących na terenie Częstochowy. Warunkiem przyjęcia do warsztatu jest wskazanie do odbywania terapii zajęciowej w orzeczeniu o niepełnosprawności. Wymogiem jest więc odpowiednie orzeczenie oraz ukończona szkoła, chociaż to drugie to nie jest wymóg konieczny, bo osoby po 18. roku życia dorosłe osoby z niepełnosprawnością mogą brać udział w warsztatach.” – powiedziała koordynator warsztatu Dorota Chrząstek.

               „Dzień otwarty w naszym warsztacie organizujemy po raz pierwszy. Bardzo chcielibyśmy aby mieszkańcy Częstochowy, osoby z niepełnosprawnością, dowiedzieli się o tym, że są takie miejsca. Dla nas informacja ile jest osób chętnych, ile osób potrzebuje wsparcia w takiej czy innej placówce, jest bardzo ważna. Ważne jest, żeby zainteresowane osoby się do nas zgłaszały, bo nawet jeśli w danej chwili nie mamy miejsc, to zapisanie takiej osoby na liście oczekujących jest dla nas sygnałem do poszerzenia działalności bądź zwiększenia ilości miejsc w warsztacie lub nawet utworzenia nowego warsztatu” – dodała.

               Według obserwacji koordynatorki, uczestnicy zgłaszają się często w momencie, kiedy jeszcze są w szkole. Lista oczekujących jest więc dość długa i czas oczekiwania też jest długi. 

Fundacja „Oczami Brata” założona została w roku 2014 przez częstochowskiego społecznika Pawła Bilskiego po śmierci jego niepełnosprawnego brata Karola. Misją tej pozarządowej organizacji jest patrzenie na świat “oczami brata”, co ma być rozumiane jako patrzenie “oczami osób z niepełnosprawnością”. W 2023 Fundacja otrzymała prestiżową nagrodę Złoty BohaterON im. Powstańców Warszawskich w kategorii “organizacja non-profit”. Założyciel i prezes Fundacji w tym samym roku został natomiast uhonorowany nagrodą Prezydenta RP Andrzeja Dudy „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii człowiek. 

Fundacja realizuje ona autorski program dochodzenia do samodzielności osób z niepełnosprawnością poprzez prowadzenie m.in. Warsztatu Terapii Zajęciowej, Warsztatu Terapii Artystycznej, mieszkania, w tym wspomaganego oraz chroniono-treningowego dla dorosłych osób z niepełnosprawnością. Założyła także Spółdzielnię Socjalną, która prowadzi klubokawiarnię Alternatywa 21 oraz kawiarnię Alternatywa 21, w której zatrudnione są osoby niepełnosprawne Realizuje ponadto szereg działań animacyjnych i wspierających społeczność lokalną, m. in. poprzez projekt „AKTON  aktywizacja osób z niepełnosprawnością”, kulturalnych m.in. Teatr Oczami Brata, projekt „(Nie)pełnosprawni aktywni kulturalnie”, Częstochowski Everest, cykl warsztatów pn. DOWN-LOVE, Festiwal Kultury Alternatywnej.

Maciej Świerzy

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *