IX Mistrzostwa Dzikich Drużyn Szkół Podstawowych i Gimnazjów
Turnieje wakacyjne w piłce nożnej zawsze cieszyły się sporym zainteresowaniem częstochowskiej młodzieży. Przed laty organizował je na boisku przy ul. Michałowicza (sąsiedztwo SP nr 42) klub TKKF Sportowiec. Różnie były nazwy imprezy – Mundialito, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Dzikich Drużyn. Zawsze jednak z tym samym zaangażowaniem startowali w nich młodzi chłopcy – przyszłe nadzieje częstochowskiego piłkarstwa – którzy w ten sposób wypełniali wolny czas podczas letniej kanikuły. Piszemy nadzieje, bo w imprezach kopali futbolówkę Maciej Gaborski, Robert Razakowski, późniejsi nasi znani ligowcy. Jedną z gwiazd Mundialito był także niegdysiejszy siatkarz miejscowego AZS-u Dariusz Taterka, wspaniale spisujący się w roli bramkarza w ekipie Salwadoru. Niżej podpisany też nie może nie nadmienić, że na początku lat 80-tych, z zespołem Leeds United, sięgnął po trzecie miejsce w tej nad wyraz pożytecznej zabawie.
Od dobrych kilku lat Mistrzostwa Dzikich Drużyn – tegoroczna edycja była już dziewiątą z kolei – organizuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie. Tak było i tym razem. Zgodnie z wcześniej ustalonym regulaminem uczestnicy toczyli boje w dwóch kategoriach – szkół podstawowych i gimnazjów.
W tej pierwszej rej wodzili przedstawiciele Beniaminka Częstochowa. Podopieczni Janusza Kały nigdy nie odpuszczają takich zawodów, bo po wielokroć w nich wygrywali, prezentując na tle przeciwników wysokie umiejętności.
Scenariusz z Beniaminkiem w roli głównej powtórzył się również w roku 2002. Drużyna rocznika ’89 w konkurencji szkół podstawowych wyprzedziła FC Viking i Beniaminka rocznik ’90.
– Mam grupę młodzieży, z której naprawdę może wyrosnąć kilku dobrych piłkarzy. Adrian Łęgowik, Kamil Skaszczyk i Piotr Dziuba już nawet jadą na poważny obóz sportowy do Koniecpola, gdzie będzie trenować kadra regionalna rocznika ’90 – wyjaśnia opiekun Janusz Kała.
W kategorii szkół ponadpodstawowych rywalizacja była jednak nieco ciekawsza, bo i poziom był chyba nieco wyższy. W finale, rozegranym z powodu złych warunków atmosferycznych w gościnnych progach hali Polonia, stanęły na przeciwko siebie dwa najlepsze zespoły wyłonione z wcześniejszych eliminacji – Manchester i KS Trzech Wieszczów. Po wyrównanej walce minimalnie lepsi (2:1) okazali się piłkarze z Trzech Wieszczów. Trzecia pozycja przypadła Rayo Vallecano, po zwycięstwie (2:0) w rzutach karnych nad Arsenalem. W regulaminowym czasie gry pojedynek zakończył się rezultatem nierozstrzygniętym – 2:2.
Aby ułatwić start w turnieju chłopcom z Nałkowskiej i sąsiednich ulic zlokalizowanych w dzielnicy Tysiąclecie, którzy w wielu wypadkach wakacje spędzą w domu, zafundowaliśmy im komplet koszulek “Gazety Częstochowskiej”. Zespół Samych Swoich – taką nazwę przybrali nasi chłopcy – nie zdominował, co było do przewidzenia, imprezy, ale nie mamy wątpliwości, co do słuszności naszych intencji. Oczarowani naszym gestem Sami Swoi najpierw, niestety, przegrali 0:6 z Manchesterem, ale następnie pokonali jednak 3:0 FC Barcelonę. W składzie, oprócz panów – Wojciecha Krasickiego, Sebastiana Krasickiego, Arkadiusza Pustuła, Piotra Pustuła, Mariusza Skupienia, Mariusza Wróbla, Michała Bogusiewicza, Tomasza Bieleckiego i Patryka Plebanika była także jedna kobieta, Paulina Pietralik, która na podwórku jest bardziej cenionym piłkarzem, od co najmniej kilku równolatków.
Za rok jubileuszowy turniej i… okazja, by po raz kolejny wesprzeć naszą młodzież, dla której marzenia o wymarzonych wakacjach z rzadka pokrywają się z rzeczywistością.
IX Mistrzostwa Dzikich Drużyn szkół podstawowych i gimnazjów – kolejność:
Szkoły podstawowe
1. Beniaminek rocznik ’89 (Michał Szymonowicz, Adrian Łęgowik, Andrzej Kaszyński, Tomasz Kozak, Kamil Jasiurski, Kamil Michałek, Kamil Skaszczyk, Konrad Skaszczyk, Kamil Kancerek, Michał Lewandowski, Michał Przystański, Piotr Dziuba).
2. FC Viking (Krzysztof Borkowski, Tomasz Musiał, Mateusz Mielczarek, Robert Garus, Bartłomiej Gębicz, Martin Łydżba, Adrian Hartman, Kamil Serwa, Paweł Lubański).
3. Beniaminek rocznik ’90
Gimnazja
1. KS Trzech Wieszczów (Piotr Zroślak, Mateusz Bik, Piotr Jarosz, Mateusz Rozpondek, Jerzy Ciesielski, Jarosław Ciesielski, Adam Kmiecik, Przemysław Wieloch).
2. Manchester
3. Rayo Vallecano
4. Arsenal
ANDRZEJ ZAGUŁA