Częstochowianie czekają na rehabilitację kardiologiczną


Po zamknięciu – z powodu sanepidowych zaleceń – Szpitala Hutniczego w Częstochowie funkcjonujący tam oddział rehabilitacji kardiologicznej miał być uruchomiony w szpitalu na Tysiącleciu (jednostka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie). Niestety, do tej pory dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie nie wykonała tego planu. 20 lipca 2020 roku Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” wydał w tej sprawie oświadczenie. Jego treść publikujemy poniżej.

 

 

Ośrodek Ambulatoryjnej Rehabilitacji Kardiologicznej jest niezbędny pacjentom z Częstochowy i regionu

Prezydium Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ “Solidarność” stanowczo zaprotestowało przeciwko zamiarowi nieuruchamiania Ośrodka Ambulatoryjnej Rehabilitacji Kardiologicznej formalnie przeniesionego ze szpitala hutniczego do szpitala przy ul. PCK.
“Takie działanie oznacza pozbawienie pacjentów subregionu częstochowskiego dostępu do ambulatoryjnej rehabilitacji kardiologicznej” – czytamy w piśmie przesłanym do wicemarszałka województwa śląskiego Dariusza Starzyckiego, dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Piotra Nowaka oraz dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie Zbigniewa Bajkowskiego.

Ośrodek Ambulatoryjnej Rehabilitacji Kardiologicznej działał od 15 lat w strukturach szpitala przy al. Pokoju 44, ciesząc się dobrą opinią ze strony pacjentów, o czym świadczyła m.in. stała kolejka pacjentów. Ośrodek przyjmował około 300 pacjentów rocznie, a kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia był realizowany z naddatkiem i przynosił Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu zyski, jak wynika z informacji docierających ze środowiska częstochowskich służb medycznych.

Ośrodek po niedawnym przeniesieniu ze szpitala hutniczego do szpitala przy ul. PCK nie wznowił działalności, jakoby z powodu braku odpowiednich pomieszczeń. Istnienie takiego Ośrodka jest rozwiązaniem niezbędnym dla tych pacjentów, którzy nie mogą korzystać z rehabilitacji kardiologicznej na oddziale szpitalnym. Po jego zamknięciu możliwość odbywania rehabilitacji ambulatoryjnej przez mieszkańców naszego regionu istnieje najbliżej w Katowicach-Ochojcu lub w Zabrzu, oddalonych od Częstochowy o ok. dwie godziny jazdy samochodem. “Odbieramy to jako drastyczne ograniczenie dostępności usług medycznych dla mieszkańców naszego regionu i wnosimy o pilną interwencję, mającą na celu niezwłoczne ponowne uruchomienie Ośrodka Ambulatoryjnej Rehabilitacji Kardiologicznej” – apeluje Prezydium ZR.

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *