15 marca br. Gmina Poraj podała informację, że rozpoczyna właśnie budowę nowego ujęcia wody. Zakończyły się już procedury przetargowe i wyłoniono wykonawcę. Właśnie ruszyły pierwsze prace. Koszt budowy nowego ujęcia wynieść ma blisko 7 mln zł, z czego 4,5 mln zł pozyskano do budżetu ze środków zewnętrznych. Zadanie jest realizowane w ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Ujęcie wody pitnej to bardzo strategiczny obiekt. Woda to skarb, jak wielki przekonywaliśmy się niejednokrotnie w okresie letnim, gdy w niektórych miejscach często zaczęło jej brakować. Trzeba chronić urządzenia do jej uzyskiwania. Wiedzą o tym doskonale władze Gminy Poraj, radni Rady Gminy Poraj i kierownictwo gminnej spółki PORECO, dlatego inwestycja w budowę nowego ujęcia wody pitnej stała się niezwykle istotna. Inwestycja wpisuje się w obecnej kadencję na listę zadań priorytetowych w obszarze stanu bezpieczeństwa wodnego gminy.
„Podjęliśmy decyzję o budowie nowego ujęcia wody pitnej, aby mieszkańcy naszej gminy mieli w przyszłości zagwarantowany stały i bezkolizyjny dostęp do wody” – mówi wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, która przyznaje, że inwestycja ta jest odpowiedzią m.in. na zmiany klimatyczne. – „Perspektywa zagrożenia suszą staje się globalnym problemem, który zapewne dotknie w przyszłości nas wszystkich. Mamy tego świadomość, dlatego też już od kilku lat sukcesywnie podejmujemy kolejne działania, które mają zapewnić mieszkańcom dostarczanie wody o właściwych parametrach fizyko-chemicznych i pod odpowiednim ciśnieniem”.
Zakończyły się już przetargi. Wyłoniono wykonawcę Firma Bartosz Sp. j. Bujwicki, Sobiech z Białegostoku. W Urzędzie Gminy Poraj podpisana została umowa z wykonawcą. Dokument parafowany został przez wójt Katarzynę Kaźmierczak, skarbnik Gminy Poraj Annę Kuklę i Bernarda Bujwickiego, właściciela białostockiego przedsiębiorstwa. Już rozpoczęły się prace na budowie nowych urządzeń.
Inwestycja przewiduje budowę ujęcia wody i stacji uzdatniania wody. Zakładane wydobycie jej szacowane jest na max. 100 m3/h. W zakresie inwestycji przewiduje się m.in.: uzbrojenie istniejącego otworu studziennego w pompę głębinową, wykonanie budynku stacji, w którym zlokalizowane będą pomieszczenia: technologiczne, techniczne i socjalne, odwiercenie drugiej, nowej studni głębinowej oraz wyposażenie jej w pompę głębinową, wykonanie dwóch zbiorników magazynowych wody uzdatnionej o pojemności około 100-150 m3 każdy (lub jednego dwukomorowego), wykonanie przyłącza energetycznego wraz ze stacją transformatorową (jeżeli będzie taka potrzeba) oraz montaż agregatu prądotwórczego, wykonanie sieci międzyobiektowych kabli energetycznych, sterowniczych itd., instalacja monitoringu oraz sterowania stacją uzdatniania wody, zagospodarowanie terenu, tj. drogi wewnętrzne, chodniki, opaski chodnikowe, miejsca postojowe, zieleń itp. Układ technologiczny będzie sterowany automatycznie przy wykorzystaniu armatury z napędami pneumatycznymi, zapewniając parametry wody zgodnie z wymogami określonymi w stosownych przepisach.
Inwestycja poprawi bezpieczeństwo dostawy wody dla wszystkich mieszkańców, ponieważ Gmina Poraj posiada na chwilę obecną tylko jedno ujęcie wody – w Masłońskim. Po zrealizowaniu inwestycji będą dwa ujęcia. Prace mają potrwać do lutego 2024r.
Źródło: Gmina Poraj
Foto: GP
DG
5 komentarzy
Polski Ład to ogromne pieniądze na wiele przedsięwzięć a później przed wyborami taka SLD-owsks Częstochowa będzie się chwalić “swoimi” inwestycjami.
Z Polskiego Ładu można zrealizować ogrom inwestycji i infrasyrukturalnych.
Dobrze że Poraj nie jest przyłączony do wodociągów Częstochowa. Z firmą coraz gorzej a woda coraz droższa. tak to jest jak się przyjmuje sto nowych pracownic do “biura”….
Tylu przyjęć na takie stawki żaden budżet formy nie wytrzyma.
Ludzie odchodzą z częstochowskich wodociągów.