AKTYWNI W REGIONIE. Krótkofalowcy z Koniecpola


Koniecpolski Klub Krótkofalowców SP9KKA, kierowany aktualnie przez Mikołaja Leśniaka, powstał 1969 roku. Pierwszym prezesem był Stanisław Złotnicki. Udało mu się zainteresować wiele osób, które przyjeżdżały na zajęcia nawet spoza Koniecpola. Niestety, w 1997 roku z powodu braku wsparcia przez ówczesnego burmistrza Józefa Kałużę, klub zamknięto. Działalność wznowiono około cztery lata temu. Inicjatorem reaktywacji był koniecpolanin Mikołaj Leśniak. Dzisiaj Klub liczy na wsparcie lokalnych władz, bo marzeniem pana Mikołaja jest jak najszersze upowszechnienie krótkofalówkarstwa.

 

Mikołaj Leśniak podkreśla, że krótkofalówkarstwo to zajęcie, które pozwała na kontakt z całym światem. – To pasja wielu ludzi na świecie, komunikujemy się w języku angielskim, co pozwala na rozwijanie umiejętności językowych. Krótkofalówkarstwo ma w sobie coś tajemniczego, bo przez radio mamy kontakt z ludźmi z najbardziej odległych części globu. Warto to zainteresowanie rozbudzać u dzieci, przecież lepiej, żeby zajmowały się czymś, co ich rozwija, uczy techniki, niż komórkami i Internetem – mówi Mikołaj Leśniak. Jak dodaje, chciałby rozwijać klub, ale na dziś może działać jedynie w domu, co ogranicza możliwości pracy. Czeka na wparcie lokalowe od władz samorządowych. – Wcześniej organizowałem imprezy dla dzieci, na przykład z okazji Dnia Dziecka, nawet u nas w domu były zajęcia, ale jest to trudne, bo niestety, mamy zbyt ciasno. Mam nadzieję, że pan burmistrz nam pomoże – stwierdza.

Koniecpolski Klub, co ważne, przywiązuje wagę do kultywowania pamięci historycznej i patriotyzmu. Członkowie brali udział w turnieju pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych czy z okazji Dnia Kolejarza oraz akcjach dyplomowych. Mikołaj Leśniak może poszczycić się licznymi laurami. Zdobył trzecie miejsce w Zawodach Krótkofalarskich o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia. Ważne dla nich są spotkania na Jasnej Górze, co roku członkowie uczestniczą w ogólnopolskiej pielgrzymce, w tym roku odbyła się ona po raz dwudziesty drugi.

Klub organizuje różne akcje dyplomowe. Od 15 do 28 lipca 2024 roku chciałby przeprowadzić akcję z okazji 100-letniej rocznicy zdobycia pierwszych medali Olimpijskich przez Polaków. Na czym ona polega? – Na nawiązaniu jak największej liczby łączności radiowych ze stacją okolicznościową pod nazwą SN100RpPO oraz stacjami organizatorów pod hasłem 100. rocznica zdobycia pierwszych medali Olimpijskich przez Polaków. Stacje, które spełnią wymagania regulaminu otrzymają dyplom w formie elektronicznej, zaś ta, która zdobędzie największą liczbę punktów (1 miejsce ) przewidziany jest puchar, natomiast za drugie i trzecie – dyplom w formie papierowej. Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: dla stacji nadawczych i nasłuchowych. Chcielibyśmy wydrukować okolicznościowe karty QSL (papierowe potwierdzenie łączności w formie pocztówki), których grafika upamiętniałaby promowane wydarzenie. Karty wysyłamy do naszych korespondentów radiowych w kraju i za granicą. Większą część przedsięwzięć finansujemy ze środków własnych członków klubu, ale na zakup nagród potrzebujemy wsparcia i o nie zwracamy się do różnych instytucji. Czasem się udaje. Poprzednią naszą akcję z okazji 80. rocznicy zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów wsparła gmina Markowo, za co bardzo dziękujemy – opowiada Mikołaj Leśniak.

URSZULA GIŻYŃSKA

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *