Srebrna Gloria Artis dla Janusza Siadlaka


9 października br. w kościele pw. Św. Marcina w Kłobucku podczas koncertu z cyklu ,,Muzyka w Świątyniach” Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł Szymon Giżyński  wręczył państwowe odznaczenia ,,Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” Januszowi Siadlakowi, założycielowi i dyrektorowi chóru “Collegium Cantorum”. Odznaczenie na wniosek Wiceministra Szymona Giżyńskiego przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Wiceminister Szymon Giżyński w laudacji na rzecz Janusza Siadlaka podkreślił jego ogromny dorobek artystyczny i działalność, poprzez którą popularyzuje  wybitnych polskich kompozytorów, w tym także mocno związanych z Częstochową i Jasną Górą, przyczyniając się do promocji polskiego dziedzictwa kulturowego.

Janusz Siadlak jest doktorem sztuk muzycznych, dyrygentem, inicjatorem i twórcą wielu wydarzeń artystycznych (Akademickie Spotkania Muzyczne, Musicalia Czestochoviana, Muzyka w Świątyniach, Pałacowe Koncerty), w tym Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów organizowanego w Częstochowie rokrocznie od 2010 roku. Jest także współtwórcą i dyrektorem artystycznym Polish Chamber Voices. Od stycznia 2003 do sierpnia 2009 sprawował funkcję kierownika chóru w Zespole Pieśni i Tańca Śląsk.
Jest założycielem chóru Collegium Cantorum,(1987) który dzięki jego zaangażowaniu, doświadczeniu zdobytym na przestrzeni lat oraz chęci do tworzenia najwyższej jakości wykonań w 2012 r. stał się zespołem zawodowym. Jako 24- osobowy, profesjonalny chór mieszany „Collegium Cantorum” działa od roku 2012, będąc jednym z zespołów artystycznych Filharmonii Częstochowskiej. Dyrygentem i kierownikiem zespołu jest nieprzerwanie maestro Siadlak.
Absolwent Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, Podyplomowego Studium Chórmistrzostwa Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, które ukończył z wyróżnieniem , uzyskał tytuł doktora w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Brał udział w kursach, seminariach, sympozjach, które prowadzili wybitni dyrygenci i przedstawiciele chóralistyki światowej m.in. prof. Heinrich Poos z Frankfurtu nad Menem, dr Hans Jaskulsky z Konserwatorium w Bochum, dr Hayashi Hikaru z Uniwersytetu w Tokio, Uwe Gronostay z Filharmonii Berlińskiej, prof. Tatsuya Muratani z Tokio oraz Dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego Jan Łukaszewski.
Obszarem szczególnego zainteresowania Janusza Siadlaka jest pogłębianie wrażliwości na jakość i ekspresję dźwięku, uzyskanie bogactwa barw brzmienia poprzez pogłębianie warsztatu wokalnego śpiewaków do uzyskania jak największej homogeniczności brzmienia chóru. Laureat Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla polskiej kultury muzycznej.

Z inicjatywy Janusza Siadlaka powstał powstał cykl wydawniczy “Antologia Polskiej Twórczości A Cappella” realizowany przez Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum. „Antologia Polskiej Twórczości A Cappella” to cykl wydawniczy promujący najwartościowsze zjawiska w polskiej kulturze współczesnej.  Wydawany jest nakładem jednej z najbardziej prestiżowych wytwórni muzyki klasycznej w naszym kraju: DUX Recording Producers oraz Instytutu Rozwoju Sztuki, częstochowskiej organizacji pozarządowej. Pierwszą płytą, która ukazała się w ramach cyklu była pierwsza monograficzna płyta z utworami a cappella Juliusza Łuciuka. Była to pierwsza płyta monograficzna kompozytora, który obecny był na koncercie premierowym w Krakowie. Płyta powstała w oparciu o wielogodzinne rozmowy z kompozytorem stając się doskonałym odzwierciedleniem jego myśli kompozytorskiej. Od tego momentu Antologia stała się jednym z najważniejszych projektów Janusza Siadlaka – widząc wiele przestrzeni na polskim rynku wydawniczym powziął wyzwanie rozszerzania jej każdego roku o kolejne albumy. Niejednokrotnie sięga po twórczość kompozytorów rzadko  wykonywanych znacząco wzbogacając rynek o premierowe nagrania. Taki cel przyświeca Antologii i Januszowi Siadlakowi – sięgać po dzieła nieoczywiste tworząc płyty z jednej strony prezentujące najznakomitszy dorobek polskich kompozytorów przy jednoczesnym odkrywaniu przed słuchaczami dzieł mało znanych, które nierzadko stanowią esencję osobowości ich twórców.
W ramach Antologii dotychczas ukazały się płyty:
– 2017 – Juliusz Łuciuk Choral Works (DUX Recording Producers)
– 2019 – „Romuald Twardowski – Sacrum * Profanum” (DUX Recording Producers) nagranie płyty oraz nominacja płyty do nagrody Fryderyki 2020
– 2020 – „Edward Pałłasz – Choral Works” (DUX Recording Producers)–  nagranie pierwszej monograficznej płyty z utworami Edwarda Pałłasza.
– 2021 – „Andrzej Koszewski – Choral Works” (DUX Recording Producers). Nominacja płyty do nagrody Fryderyki 2022
– 2021 – J. Łuciuk  „Vesperae in assumptionae beatae Mariae Virginis” (DUX Recording Producers)
– 2021 – Łzy Polskie (Instytut Rozwoju Sztuki)
– 2022 – Juliusz Łuciuk – Atiphonae | Apocalypisis – nagranie płyty (DUX Recording Producers)
– 2022 – Pośród Wojen – Śpiew! (Instytut Rozwoju Sztuki)
– 2022 – Juliusz Łuciuk – Antiphonae. Apocalypsis.(DUX Recording Producers)

W toku przygotowania jest 9 płyta “Tadeusz Paciorkiewicz – Choral Works”.
W 2018 r. Janusz Siadlak wraz z Chórem Filharmonii Częstochowskiej zrealizowali Tournee koncertowego w Argentynie – zaprezentowali polską muzykę a cappella w trzech niezwykle prestiżowych przestrzeniach: Kongresie Narodowym Argentyny, Bazylice Metropolitalnej w Buenos Aires oraz w historycznym centrum kultury Centro Naval. Odwiedzili również Dom Polski w Maciaszkowie, gdzie dla polskich seniorów wykonali koncert patriotyczny.

W 2021 r. Janusz Siadlak uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego  przeszło 200 stronicowa praca “Kompozycje chóralne a cappella Juliusza Łuciuka. Zagadnienia interpretacyjne i praktyka wykonawcza wybranych dzieł.” spotkała się z doskonałymi recenzjami otrzymując od komisji wyróżnienie. Praca bardzo dogłębnie analizuje życie i twórczość Juliusza Łuciuka. Zawiera również obszerny, niemal konfesyjny wywiad z nieżyjącym już kompozytorem.

Osiągnięcia zawodowe, nagrody, wyróżnienia, medale
–Wyróżnienie dla najlepszego chóru kameralnego, Konkurs “Legnica Cantat”, Legnica -1995
–Nagranie płyty  „Ain’t a that good news” 1996
– I miejsce – Prezentacje Zespołów  Chóralnych województwa częstochowskiego, Częstochowa -1997
– II nagroda – Festiwal Muzyki Religijnej, Rumia -1997
– Nagroda Główna – I Festiwal Muzyki Chóralnej, Częstochowa -1998
– Stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowy -1997
– I miejsce – XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce
– Wyróżnienie dla dyrygenta – Festiwal Muzyki Religijnej w Rumii -1998
– Nagroda Wojewody Częstochowskiego za całokształt pracy artystycznej -1999
– I miejsce – China International Chorus Festival of Golden Pearl, Pekin (Chiny) -1999
– III nagroda – Międzynarodowy Festiwal Chóralny, Cantonigros (Hiszpania) -1999
– Grand Prix – II Łódzki Festiwal Chóralny, Łódź -1999
– Nagranie płyty „Memento mei Domine”  – 2000
– I nagroda – II Festiwal Muzyki Chóralnej, Częstochowa -2000
– „Bene merentibus” – Medal Rektora Politechniki Częstochowskiej -2000
– Nagroda Główna – I Ogólnopolskie Dni Muzyki Chóralnej im. G.G.Gorczyckiego, Bytom- 2000
– Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy za szczególne osiągnięcia w dziedzinie muzyki -2001
– Wyróżnienie dla dyrygenta – X Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej -2001
– „Człowiek Roku 2000” (Kapituła „Życia Częstochowy”) -2001
– I miejsce – XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej, Hajnówka -2001
– I miejsce – Konkurs Kolęd i Pastorałek X-go Myślenickiego Festiwalu Pieśni Chóralnej, Myślenice -2001
– I miejsce – XXXVI Festiwal Pieśni Chóralnej, Międzyzdroje- 2001
– III miejsce – Międzynarodowy Festiwal Chóralny, Gorizzia (Włochy) -2001
– „Wydarzenie Artystyczne Roku 2000” – Koncert John Lennon in memorial został wybrany przez czytelników Gazety Wyborczej Wydarzeniem Artystycznym Roku -2000
–  Nagranie płyty „Do szopy hej pasterze”  -2002
– „Twórca Roku 2000” (Plebiscyt „Gazety Wyborczej”)- 2002
– Honorowy Obywatel Miasta New Britain (Connecticut, USA) -2004
– Honorowy Obywatel Miasta Berisso (Argentyna) -2005
– III miejsce – Międzynarodowy Festiwal Chóralny Магутны Бога, Mohylew (Białoruś) -2005
– I miejsce – I Śląski Konkurs Chórów, Katowice 2006
– Zasłużony Działacz Kultury – wyróżnienie Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej -2008
– Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “W uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej” – 2010
– Nagranie płyty  DVD  „ Paweł Łukaszewski Psalmus 102” – 2013
–  Liczne nagrania płytowe realizowane podczas Festiwali Muzycznych
–  Nagroda Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – 2021
–  2010 – do dziś – Organizacja nowego  Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów
– 1987 – 2011 organizacja tras koncertowych zespołu od Chin przez Europę USA po Urugwaj
– 1987- do dziś – przygotowanie, organizacja i wykonanie wielu cykli koncertowych promujących muzykę klasyczną
–  Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2017
– Złota Odznaka za zasługi dla Województwa Śląskiego, 2017
–2018  – udział w charakterze mówcy w konferencji „Wielkie Forum Wokalne” w Czelabińsku (Rosja)
– 2018 – prowadzenie wykładów dla organizacji polonijnych w Buenos Aires oraz Santa Fe (Argentyna)
– 2018 – „Juliusz Łuciuk – Choral Works” nagranie pierwszej monograficznej płyty Juliusza Łuciuka wraz z premierowymi nagraniami utworów:
– 2019 – „Romuald Twardowski – Sacrum * Profanum” – nagranie płyty oraz nominacja płyty do nagrody  (DUX Recording Producers) Fryderyki 2020
– 2020 – „Edward Pałłasz – Choral Works” – nagranie pierwszej monograficznej płyty z utworami Edwarda Pałłasza. (DUX Recording Producers)
– 2021 – „Andrzej Koszewski – Choral Works” – nagranie płyty z utworami a cappella Andrzeja Koszewskiego. Nagranie płyty (DUX Recording Producers)
– 2021 – J. Łuciuk  „ Vesperae in assumptionae beatae Mariae Virginis „ nagranie płyty a capella (DUX Recording Producers)
– 2021 – uzyskanie tytułu doktora sztuk muzycznych Akademii Muzycznej w Krakowie (z wyróżnieniem) 
– 2022 – Juliusz Łuciuk – Atiphonae | Apocalypisis – nagranie płyty (DUX Recording Producers)
– 2022 – Pośród Wojen – Śpiew!
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *