Via Wrona


Tym razem w Sejmie, w reprezentacyjnych podwojach Sali Kolumnowej, swoje kolejne spotkanie zorganizowało stowarzyszenie „Szlak Staropolski”. Stowarzyszenie zajmuje się promowaniem idei budowy drogi ekspresowej S-46 od Kudowy Zdroju i Kłodzka poprzez Częstochowę – Kielce po Lublin i Włodawę oraz modernizacji linii kolejowej od Dorohuska i Lublina przez Kielce – Częstochowę do Kudowy Zdroju i Międzylesia.
Otwierając konferencję, 23 października 2008 roku, prezes Stowarzyszenia „Szlak Staropolski”, prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona szczególnie serdecznie witał swego głównego gościa – Marszałka Sejmu RP, Bronisława Komorowskiego. Obaj panowie – marszałek Komorowski i prezydent Wrona – nie szczędzili sobie grzeczności, powołując się na trwającą od czasów AWS-u – przyjaźń i bliską współpracę.
W konferencji uczestniczył – jako jedyny spośród wszystkich zaproszonych przez prezydenta Wronę częstochowskich parlamentarzystów – poseł PiS-u, Szymon Giżyński. Natomiast tylko przedstawiciela PO – posłankę Halinę Rozpondek poprosił prezydent Tadeusz Wrona o wygłoszenie referatu, do czego zresztą nie doszło, ponieważ w tym samym czasie pani poseł miała pilne obowiązki w sejmowych komisjach.
W swoim barwnym przemówieniu marszałek Bronisław Komorowski, między innymi, zwrócił uwagę zebranym jak bardzo technicznie i pospolicie brzmią nazwy polskich dróg: DK-1, A2, czy tej projektowanej – S-46. Marszałek Komorowski w erudycyjnej anegdocie przypomniał, iż w starożytnym Rzymie drogi przybierały imię najwyższych dostojników, na przykład najsłynniejszą rzymską drogę Via Appia nazwano tak na cześć cenzora Appiusza. Dlatego marszałek Bronisław Komorowski życzył wyróżnionym przez siebie osobom, by kolejne, nowo oddawane od użytku odcinki drogi ekspresowej z Lublina przez Częstochowę do Kudowy nosiły imiona: ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, wiceministra Macieja Jankowskiego i prezydenta Częstochowy, Tadeusza Wrony. Propozycja marszałka Komorowskiego została przyjęta przez uczestników konferencji z pełnym zrozumieniem i aprobatą.

/r./

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *