W tym tygodniu na Jasnej Górze


 

We wtorek, 22 lutego, odbędzie się spotkanie przeorów klasztorów paulińskich i przełożonych domów z Polski. Celem tego typu spotkań jest przede wszystkim pogłębienie wiedzy związanej z duszpasterstwem, wymiana doświadczeń życia w poszczególnych wspólnotach i ukierunkowanie na przyszłość.

Na świecie, głównie w sanktuariach maryjnych posługuje prawie pół tysiąca zakonników. Najwięcej placówek paulini mają w Polsce, kilkadziesiąt w innych krajach Europy m.in. na Ukrainie, na Węgrzech, w Chorwacji, na Słowacji, w Niemczech i we Włoszech. Są obecni też w Australii i Stanach Zjednoczonych, a także na misjach w RPA i Kamerunie.

Paulini znani są w Polsce przede wszystkim z duszpasterstwa prowadzonego na Jasnej Górze, gdzie przybyli w 1382 r. Tu swoją siedzibę ma Kuria Generalna – naczelna władza zakonu, na czele której stoi przełożony generalny.

Diecezjalne pielgrzymki maturzystów w tym roku kalendarzowym zainauguruje w piątek, 25 lutego, młodzież diec. elbląskiej. Modlitwę młodych rozpocznie Apel Jasnogórski. Co roku maturzyści z tej diecezji przyjeżdżali w dużej grupie na nocne czuwanie. W piątek przyjedzie niewielka reprezentacja młodzieży maturalnej.

 

Pielgrzymowanie maturzystów z powodu ograniczeń spowodowanych pandemią przybrało różne formy: przyjeżdżają głównie szkolne delegacje, a część uczniów łączy się podczas nabożeństw dzięki transmisjom. Modlitwa transmitowana jest przez Radio Jasna Góra, lokalne rozgłośnie katolickie, w mediach społecznościowych oraz jasnogórski kanał YouTube. Mimo ograniczeń młodzież i katecheci podtrzymują tradycję swoich diecezji i szkół.

 

  1. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie odbędzie się w dniach 25-28 lutego pod hasłem „Życie w świetle”. To jednocześnie inauguracja nowego roku formacyjnego. Oficjalne otwarcie kongregacji odbędzie się w sobotę o godz. 9.00. Uczestnicy spotkania podzielą się m.in. doświadczeniami na temat działań propagujących idee Nowej Kultury (chodzi o nowość płynącą z Ewangelii, a także wydobycie ze skarbca kultury światowej tego, co swoją treścią do Ewangelii nawiązuje. Nowa Kultura to ewangelizacja przez świadectwo), misji w domu Shalom w Kenii czy o Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.

Mszy św. w Bazylice o godz. 14.15, przewodniczyć ma bp Krzysztof Włodarczyk, delegat ds. Ruchu Światło-Życie Konferencji Episkopatu Polski.

Kongregacja zakończy się w poniedziałek, 28 lutego,  Eucharystią z jutrznią o godz. 8.00 i spotkaniem Kolegium Moderatorów w Domu Pielgrzyma.

Spotkanie będzie transmitowane poprzez kanał Ruchu OAZA TV oraz za pośrednictwem strony oaza.pl.

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania m.in. młodzież, dorosłych, jak i również kapłanów, czy członków instytutów świeckich.

Poprzez formację Ruch wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot. Ruch Światło-Życie powstał w Polsce, ale od lat rozwija się również za granicą m.in. na Słowacji, Ukrainie, Litwie, Białorusi, w USA, Belgii, a nawet w Chinach.

Jak co miesiąc, w nowym cyklu w 2022 r., z 27/28 lutego odbędzie się na Jasnej Górze nocne czuwanie będące wyrazem wdzięczności za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego oraz w Środę Popielcową, 2 marca „Droga Krzyżowa z bł. Prymasem Tysiąclecia” na Wałach Jasnogórskich. Nabożeństwu Drogi Krzyżowej przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski. Zarówno czuwanie, jak i Droga Krzyżowa, nawiązują do listu pasterskiego z programem ABC Społecznej Krucjaty Miłości ogłoszonego przez kard. Wyszyńskiego właśnie na progu Wielkiego Postu w 1967 r.

Data modlitwy, z 27 na 28 dzień miesiąca, związana jest z odbywającymi się tu niemal nieprzerwanie od 40 lat czuwaniami prowadzonymi przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego z prośbą o beatyfikację Kardynała. Lutowej modlitwie przewodniczyć będą Rycerze Kolumba. Rozpocznie ją Apel Jasnogórski o godz. 21.00. Potem zaplanowana jest konferencja świadka życia błogosławionego Prymasa, modlitwa różańcowa przygotowana przez Jasnogórską Rodzinę Różańcową oraz Msza św. o północy.

 

W niedzielę, 27 lutego, Mszą św. o godz. 11.00 w Bazylice rozpocznie się Nabożeństwo 40-godzinne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Nabożeństwo zakończą Nieszpory Eucharystyczne w Bazylice o godz. 17.00 we wtorek, 1 marca. Ma ono charakter głównie pokutny i przebłagalny za popełnione grzechy. Stanowi przygotowanie do Wielkiego Postu.

Czterdziestodniowy okres pokutny poprzedzający Wielkanoc rozpocznie się w Środę Popielcową, 2 marca.

 

Wierni podczas adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie podejmują intencje wynagradzające za wszystkie grzechy przeciwko życiu, za rozlew krwi na świecie, wojny; dziękczynne, zwłaszcza za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego; błagalne za naszą Ojczyznę, o ustanie pandemii, pokój na świecie, zwłaszcza na Ukrainie.

 

W modlitwie uczestniczą grupy działające i posługujące na Jasnej Górze. Wśród nich: Sodalicja Mariańska, Bractwo NMP Królowej Korony Polskiej, Jasnogórska Rodzina Różańcowa i Bractwo Eucharystyczne, a także zakony, zgromadzenia, wierni Częstochowy i pielgrzymi.

 

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *