Zapomniani Bohaterowie


W dniach kiedy cały świat upamiętnia 75–rocznicę zakończenia II wojny w Belgii ukaże się niezwykły album „Vergeten Helden” (Zapomniani bohaterowie) poświęcony żołnierzom gen. Maczka i ich wojennej epopei.

Flamandowie Dirk Verbeke i Johannes Vande Voorde stworzyli wyjątkowy album, który jest owocem ich wieloletnich badań, realizowanych projektów historycznych i pasji poświęconej utrwalaniu pamięci o polskich wyzwolicielach z 1.Dywizji Pancernej J.V. Voorde, znany w Belgii i za granicą dziennikarz i fotografik przez ostatnie dziesięć lat spisywał historie życia i relacje ostatnich 21 żołnierzy gen. Maczka z Belgii, Holandii, Francji i Polski m.in. Ryszarda Łuczaka, Zbigniewa Rosińskiego, Sylwestra Bardzińskiego, Edwarda Podymy, Romana Figla, Czesława Kajpusa, Alojzego Jedamskiego, Edmunda Semrau i Mariana Słowińskiego. Podążał także ich śladami wojennymi od plaż Normandii do Wilhelmshaven oraz rejestrował i malował przejmująco krajobrazy wpisane w ich wojenne losy. D. Verbeke, prezes Stowarzyszenia 1. PDPNac „Belgia”, twórca kurator wystawy „Pancerne Skrzydła” święcącej ostatni triumfy wystawiennicze w Polsce i Belgii dodał do impresji swojego rodaka komentarz historyczny prezentujący szlak wyzwolicielski gen. Maczka i jego żołnierzy w Europie Zachodniej. Opracował również przy pomocy dr Iwony Gusc 40 unikatowych archiwalnych zdjęć tworzących ciekawą wojenną retrospektywę. Praca autorów stanowi znakomite dopełnienie dla wielu opracowań dokumentujących czyn polskich żołnierzy w latach ostatniej wojny. Jej wartością dodaną jest bardzo emocjonalny, wręcz intymny przekaz wzbogacony artystycznymi portretami zapomnianych niestety często polskich bohaterów.
Dirk Verbeke, laureat „Nagrody Polonii Belgijskiej” w ostatnim konkursie na „Polaka 2019 roku w królestwie Belgii” jest niezwykłym promotorem pamięci o polskich wyzwolicielach Flandrii i „spiritus movens” wielu ciekawych polsko-belgijskich projektów. Od wielu lat współpracuje z 11 Dywizją Kawalerii Pancernej i Federacją Organizacji Polskich Pancerniaków. Jego dokonania prezentowane są m.in. w narracji Sali Tradycji Czarnej Dywizji. Znakomity album jest swoistym suplementem do wspomnianej już wystawy „Pancerne Skrzydła”, która zgodnie z wolą jej twórców trafiła do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej i będzie jednym z elementów ekspozycji stałej. Pozostaje mieć nadzieję, że album „Vergeten Helden” w języku niderlandzkim ukaże się także w polskiej wersji językowej. Nie tylko rocznicowo warto powtarzać, że historia jest przede wszystkim pamięcią. My trwamy bo… pamiętamy.
Tekst : Waldemar Kotula
Foto : Johannes Vande Voorde, materiały wydawnictwa Lannoo ( Belgia), archiwum Sali Tradycji Czarnej Dywizji
https://www.facebook.com/watch/?v=297138768122713
Podziel się:

2 komentarzy

  • Dirk Verbeke pisze:

    Thank you for this fine article about my book Dutch. I hope one day it will be translated in Polish. Written to honor the Polish soldiers of the First Polish Armoured Division who liberated my country Belgium and gave us back freedom.
    Dirk Verbeke, author

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *