Pokaz “…i zadziwi się Europa” Yael Bartany w Willi Generała


Centrum Promocji Młodych, Muzeum Częstochowskie
Willa Generała, al. Wolności 30, Częstochowa
25 Listopada, g. 18.00

Po raz pierwszy w historii polskiego udziału w Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji, Polskę reprezentuje twórca z innego kraju. Wystawa w Pawilonie Polonia zatytułowana “…i zadziwi się Europa” składa się z trzech filmów izraelskiej artystki Yael Bartany. Równolegle do ekspozycji na biennale, dzieła te są prezentowane w kilkunastu polskich miastach. W Częstochowie można je będzie zobaczyć 25 listopada o g. 18.00 w Centrum Promocji Młodych w Willi Generała.

Trzy prace które składają się na wystawę „… o zadziwi się Europa” – „Mary Koszmary” (2007), „Mur i wieża” (2009) oraz „Zamach” (2011) – krążą wokół tematu Ruchu Żydowskiego Odrodzenia w Polsce. Stworzonego przez artystkę ruchu politycznego stawiającego sobie za cel powrót ponad trzech milionów Żydów do ojczyzny ich przodków. Akcja filmów Bartany rozgrywa się w symbolicznej przestrzeni pełnej blizn po konfliktach etnicznych i wojnach, wiążą ze sobą wątki dotyczące izraelskiego ruchu osadniczego, syjonistycznych marzeń, antysemityzmu, Holokaustu i palestyńskiego prawa do ziemi. Wybór prac Bartany do Pawilonu Polonia, wzbudziło wiele skrajnych opinii i być może pokaz w Częstochowie będzie kolejnym głosem w gorącej dyskusji, która wybuchła na ten temat.

Projekt Yael Bartany (filmy oraz podwaliny ruchu politycznego) to eksperymentalna forma grupowej psychoterapii, podczas której narodowe demony budzone są i wywlekane na światło dzienne. Abstrahując od złożonego obrazu stosunków polsko-żydowskich, jest to uniwersalna opowieść o gotowości na przyjęcie obcego i problemie integracji kulturalnej, w niestabilnym świecie w czasach politycznych rewolt. Bartana bada reakcje na powrót „dawno niewidzianego sąsiada” i wskrzesza, zapominany motyw alternatywnych lokalizacji państwa Izrael (jak np. Uganda) rozważanych niegdyś przez syjonistów.

Yael Bartana – urodziła się w 1970 roku w Afuli w Izraelu. Zajmuje się filmem, fotografią, instalacjami wideo i dźwiękowymi. Jest autorką licznych wystaw indywidualnych, m.in. w PS1 w Nowym Jorku, Moderna Museet w Malmö, Center for Contemporary Art w Tel Awiwie, Kunstverein w Hamburgu, Van Abbemuseum w Eindhoven czy Fridericianum w Kassel. Brała udział w prestiżowych wystawach, takich jak Manifesta 4, Frankfurt (2002), 27. Biennale w São Paulo (2006) i documenta 12 w Kassel (2007). W swoich pracach realizowanych w Izraelu Bartana zajmowała się głównie problemem dotyczącym tego, w jaki sposób wojna, rytuały militarne i poczucie zagrożenia wpływają na codzienne życie. Od roku 2008 roku pracuje również w Polsce, tworząc projekty na temat historii stosunków polsko-żydowskich i jej wpływu na dzisiejszą tożsamość Polaków. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Artes Mundi 4 (Walia, 2010), nagrody Anselma Kiefera (2003), Prix Dazibao (Montreal, 2009), Prix de Rome (Rijksakademie, Amsterdam, 2005), Dorothea von Stetten Kunstpreis (Kunstmuseum Bonn, 2005), Nathan Gottesdiener Foundation Israeli Art Prize (2007)

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *