W 100-lecie Cmentarza Rakowskiego, pod redakcją Juliusza Sętowskiego i Romana Sitkowskiego, ukazała się publikacja „Cmentarz Rakowski w Częstochowie 1910-2010 – Przewodnik biograficzny”.
Po dwóch książkach Juliusza Sętowskiego – „Cmentarz Kule” i „Cmentarz Ewangelicko-Augsburski” – częstochowianie z niecierpliwością oczekiwali zapowiadaną publikację o Cmentarzu na Rakowie. Stąd promocja wydawnictwa 28 października br. w Młodzieżowym Domu Kultury w Częstochowie ściągnęła tłumy.
– W przewodniku są biogramy ludzi związanych z Rakowem, ale również z innymi dzielnicami Częstochowy: Kucelinem, Błesznem, Dębiem, Kręciwilkiem, Słowikiem, a nawet Poczesną. Pochowani są tu ludzie z niezwykle bogatymi życiorysami – legioniści, Kresowiacy, hutnicy, żołnierze, lekarze, pedagodzy. Ich losy utkały dzieje naszej ojczyzny – wojny, zabory, zsyłki, to często gotowe scenariusze filmowe – mówi Roman Sitkowski.
Praca nad publikacją trwała kilkanaście miesięcy. W opracowanie biogramów włączyło się kilkadziesiąt osób, między innymi Lech Mastalski, autor książki „Oficerowie Częstochowskiej 7. Dywizji zamordowani na Wschodzie w 1940 roku”. Pomogli również członkowie rodzin osób zebranych w Przewodniku. – Udało się nam bezpośrednio dotrzeć do rodzin zmarłych, stąd tym razem jest tak dużo zdjęć. Spotkaliśmy się z ogromną życzliwością. Wszystkim dziękujemy – mówi Juliusz Sętowski.
W przewodniku jest około trzysta biogramów. – Nie mają one charakteru wspomnień, ale rzeczowej informacji o wymiarze naukowym. Zależało nam, by życiorysy były wartkie – dodaje Sętowski.
Więcej o publikacji w następnym numerze.
UG