„Częstochy” w Częstochowie


Do 28 października bieżącego roku na terenie Częstochowy będzie można posługiwać się mosiężnymi dukatami lokalnymi.

Są to „Częstochy”, które wykonano według projektu Piotra Andrzeja Gorola. Mennica wybiła ich 40 tysięcy sztuk, każdy o wartości 4 zł. Dukaty można wymieniać na towary i usługi w punktach handlowych – wszystkie akceptujące „Częstochy” są oznaczone specjalnymi naklejkami.
Nazwa dukata nawiązuje do legendy o rycerzu Częstochu, który żył w czasach Bolesława Krzywoustego, a jego imię znalazło się w dokumencie papieża Innocentego II z 1136 r. Chociaż pierwsza wzmianka o Częstochowie pojawiła się w dokumentach kościelnych dopiero 100 lat później, legenda głosi, że Częstoch to ojciec założyciel miasta.
Na awersie dukatów umieszczono herb miasta oraz informacje o dacie zakończenia emisji. Natomiast rewers numizmatu nawiązuje do Wystawy Przemysłu i Rolnictwa z 1909 roku, która odbyła się w Częstochowie. Nazywana Częstochowskim Expo 1909 wystawa była gigantyczną, jak na ówczesne czasy, prezentacją osiągnięć społeczno-gospodarczym ziem zaboru rosyjskiego. Warto dodać, że na przełomie XIX i XX wieku w Częstochowie działało ok. 60 dużych zakładów przemysłowych, a miasto było potentatem w zakresie przetwórstwa juty, wyrobu galanterii i zabawek. Przodowało także we wdrażaniu nowoczesnych technologii, takich jak pierwsze na ziemiach polskich przetwórstwo celuloidu czy nowatorskie rozwiązania energetyczne oraz architektoniczno-budowlane, np. związane ze wzniesieniem wieży jasnogórskiej, banku przy ul. Piłsudskiego i szpitala żydowskiego.
Dodatkowo Mennica Polska wybiła dla Częstochowy 800 sztuk kolekcjonerskich dukatów srebrnych (próby 500) o nazwie „40 Częstochów”. Ich rewersy i awersy ozdobiono tymi samymi motywami, co dukaty z mosiądzu. Srebrne „Częstochy” mają tylko i wyłącznie wartość kolekcjonerską. Nie można ich wymieniać na towary i usługi.
Administratorem emisji „Częstochów” jest kancelaria Doradcza Krzysztofa Dubińskiego z Warszawy. W imieniu Urzędu Miasta działania związane z emisją koordynował Sławomir Węglewski z Wydziału Rozwoju Gospodarczego.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *