Zjazd Delegatów ocenił działalność Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w okresie lipiec 2007 – czerwiec 2008. Zarząd pracował w tym czasie w składzie: prezes Włodzimierz Biniek, wiceprezesi: Stefan Rybicki i Jerzy Kubik, sekretarz Józef Jasica, członkowie: Janusz Nabiałek, Marian Golis, Andrzej Sędziwy. Funkcję dyrektora Izby pełniła Stanisława Drosik.
W omawianym okresie nie została przyjęta znowelizowana ustawa o rzemiośle zawierająca tak ważne zagadnienia jak lista rzemiosł i kwalifikacje zawodowe. Zawirowania polityczne spowodowane wyborami do wyższej i niższej Izby Parlamentu nie stwarzały klimatu dla poparcia tej ustawy.
Ważnym wydarzeniem minionej kadencji był I Kongres Pracodawców Polskich, w którym znaczący udział miało środowisko rzemieślnicze. Powiązanie oświaty zawodowej z rynkiem pracy, zagwarantowanie najmniejszym firmom możliwości korzystania z ryczałtów podatkowych, czy wprowadzenie ulg inwestycyjnych to tylko niektóre tematy poruszane na Kongresie. Punktem kulminacyjnym Kongresu było podpisanie Deklaracji zawierającej „Postulaty do parlamentu, Rządu i opinii publicznej”.
Przedstawiciele Izby podejmowali wiele działań służących rozwiązywaniu problemów organizacji rzemieślniczych i ich członków. Uczestniczyli w licznych spotkaniach organizowanych przez władze samorządowe województwa śląskiego i regionu częstochowskiego.
Izba otwarta jest na pozyskiwanie środków unijnych. W ubiegłym roku wystąpiła z trzema projektami. Mimo spełnienia wymogów formalnych środki nie zostały przyznane. W bieżącym roku przygotowane wnioski dotyczą adaptacji rynku pracy, aktywizacji zawodowej i społecznej, dialogu społecznego. Izba liczy na uzyskanie środków na ich realizację.
Sprawdzoną formą podnoszenia aktywizacji zawodowej przedsiębiorców są specjalistyczne szkolenia. W minionym roku Izba zorganizowała takie seminaria w zakresie certyfikacji, uzyskiwania środków unijnych, gospodarowania odpadami, przepisów objętych Kodeksem pracy.
Od ośmiu lat Izba propaguje wśród młodocianych pracowników nauki zawodu Konkurs wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy. W bieżącym roku do tej ogólnopolskiej imprezy przystąpiło czterech uczniów. Po eliminacjach w Częstochowie i w Warszawie do ścisłego finału zakwalifikowała się uczennica z zakładu fryzjerskiego z Lublińca – Magdalena Prandzioch, która ostatecznie zajęła czwarte miejsce w kraju.
W bieżącym roku już po raz 13 rzemieślnicy uczestniczyli w Częstochowskich Targach Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz, których współorganizatorem jest Izba Rzemieślnicza. Wśród 80 wystawców wyróżniona została rzemieślnicza firma „VITROSZLIF” z Częstochowy.
Dogodnym źródłem informacji i promocji jest strona internetowa Izby, z której korzysta coraz więcej przedsiębiorców.
Od ponad 13 lat Izba współpracuje z tygodnikiem regionalnym „Gazeta Częstochowska, na łamach którego publikuje ważne wydarzenia, prezentacje, oferty związane ze środowiskiem rzemieślniczym.
Izba prowadzi program do rozliczania zanieczyszczeń powietrza zgodnie z wymogami unijnymi. Z tej formy pomocy korzysta 30 przedsiębiorców.
Działające Komisje Branżowe spełniają funkcję organów doradczych Zarządu Izby. Komisja Fryzjersko-Kosmetyczna zajmowała się kształceniem młodzieży, etyką zawodową. Komisja rzemiosł motoryzacyjnych uzgadniała stawki w ramach rozliczeń z firmami ubezpieczeniowymi.
Izba Rzemieślnicza spełnia bardzo ważną funkcję egzaminacyjno-szkoleniową. W minionym roku zostało zorganizowanych 80 sesji egzaminacyjnych do których przystąpiło 549 osób. Przy Częstochowskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości
działa 31 komisji czeladniczych i 30 komisji mistrzowskich w których pracuje 185 osób. Obecnie największym zainteresowaniem młodzieży cieszą się zawody związane z branżą motoryzacyjną, drzewną, spożywczą i fryzjerską. Izba przywiązuje dużą wagę do przekazywania kandydatom materiałów dotyczących egzaminów praktycznych i teoretycznych. Organizowane są spotkania przedegzaminacyjne na których zdający otrzymują informacje o formie i zakresie egzaminów. Zgodnie z zaleceniem Związku Rzemiosła Polskiego na egzaminach stosowane są testy, które nie sprawiają zdającym większych problemów.
Działający przy Izbie Akredytowany Ośrodek Szkolenia Rzemiosła przeszkolił w minionym roku 157 osób.
Zjazd wystąpił z Apelem do Środowisk Decyzyjnych w makroregionie częstochowskim „ Środowisko rzemieślnicze skupione w Częstochowskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości zwraca się z apelem do wszystkich, którym leży na sercu dobro makroregionu częstochowskiego, do podjęcia wszystkich możliwych działań, aby miasto Częstochowa ponownie nie zostało pominięte przy tworzeniu nowej (Polskiej) rzeczywistości i aby w końcu zajęło należne jej miejsce. Należy pamiętać, że sama Częstochowa to około 250 tyś. mieszkańców a makroregion ponad 320 tyś. Wartość historyczna naszego miasta jest nie do przecenienia”.
Miłym punktem uroczystości było wręczenie najwyższego odznaczenia w rzemiośle „Szabli Kilińskiego” – Jarosławowi Koceli – Starszemu Cechu Krawców i Rzemiosł Odzieżowo-Włókienniczych w Częstochowie. Odznaczenie to, na wniosek Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, przyznał Zarząd Związku Rzemiosła Polskiego.
W czasie Zjazdu Delegatów zostały również wręczone dyplomy Eugeniuszowi Cibie i Bernardowi Jonczykowi, którzy uzyskali tytuły „Rzemieślnik roku 2007”. Dodatkowo Zarząd Izby przyznał wyróżnienia za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej w 2007 roku rzemieślnikom: Marii Haładyn, Janowi Nowakowi, Longinowi Leszczyńskiemu, Henrykowi Sokolińskiemu i Eugeniuszowi Jędrysze.
P