OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI
18 Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie (27 czerwca – 6 lipca) miał akcent częstochowski. W sobotę 28 czerwca w Muzeum Etnograficznym – „Dom Esterki” otwarto wystawę „Ilustrowanie Biblii”, na której zaprezentowano prace nagrodzone w II Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno-Literackim dla uczniów szkół plastycznych, organizowanym przez Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Konkurs „Ilustrowanie Biblii” jest w założeniu kontynuacją interdyscyplinarnego projektu artystycznego „Z inspiracji kulturą żydowską…”, realizowanego w cyklu biennale przez ZSP w Częstochowie od 2004 roku. Próbą zmierzenia się uczniów szkół plastycznych z uniwersalną tematyką biblijną, poprzez zilustrowanie dowolnego fragmentu Starego i Nowego Testamentu. Przedsięwzięcie zaistniało, dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasady Izraela w Polsce i Stowarzyszeniu Polska – Izrael.
– Niezwykłą pomoc okazał Zygmunt Rolat, mecenas sztuki, prezydent Północno-Amerykańskiego Komitetu Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Pan Rolat promując efekty naszych działań, zainteresował współpracą i patronatem inne instytucje, między innymi Taube Foundation for Jewish Life&Culture – podkreśla dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie Anna Maciejowska.
Projekt zyskał zainteresowanie wielu szkół plastycznych w Polsce. Jego pierwsza edycja została zwieńczona kilkunastoma wystawami w kraju i za granicą, między innymi, w Bibliotece Narodowej w Warszawie, w Krakowie, Łodzi, w Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku, na Uniwersytecie w New Jersey. W dowód uznania wartości programu minister kultury i dziedzictwa narodowego włączył go do kalendarza ogólnopolskich imprez dla szkół plastycznych.
W drugiej edycji konkursu pod hasłem „Ilustrowanie Biblii” na cześć międzynarodowego projektu „Narody świata przepisują Biblię” uczestniczyło 18 szkół plastycznych z całego kraju. Różnorodność dziedzin i technik proponowanych w regulaminie pozwoliła młodym artystom wykazać się wyobraźnią i kreatywnością, skłoniła także do poszukiwania wiedzy.
Jury w osobach Joanna Brańska, prezes Stowarzyszenia Polska – Izrael oraz Piotr Głowacki, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie – podkreśliło że nadesłane prace są owocem wiary i twórczego natchnienia. Przybliżają i interpretują tekst biblijny. Niemniej, jak ocenia Piotr Głowacki, zaprezentowano zróżnicowany poziom artystyczny. – Niewiele było dzieł przepojonych maestrią, kunsztem i spotęgowanym nasyceniem artystyczno-wyrazowym. W zasadzie poza pracami malarskim dwojga uczniów malarstwo dobre było nieobecne. W innych dyscyplinach plastycznych – również opowiadaniach i poezji – było podobnie. Stąd o tyle łatwe było dla oceniających przyznanie nagród, gdyż te przyznano juweniliom o wyraźnie zaznaczonym rysie jakości materii artystycznej i intelektualnej – mówi Piotr Głowacki.
Prace zakwalifikowane na wystawę pokonkursową w Muzeum Etnograficznym będą prezentowane przez tydzień. Następnie zostaną przekazane do Sanktuarium Księgi w tzw. Dolinie Biblii w Jerozolimie. Dyrektor Anna Maciejowska za pośrednictwem naszej gazety pragnie złożyć podziękowania swoim współpracownikom: Piotrowi Kanieckiemu, koordynatorowi programu od 2004 roku oraz Tomaszowi Florczykowi, Leszkowi Szelągowi i Cezaremu Stojkowi, za pełnienie funkcji komisarzy. Szczególne wyrazy wdzięczności kieruje na ręce Zygmunta Rolata, Joanny Brańskiej i Towie ben Zwi z Towarzystwa Polska – Izrael.
URSZULA GIŻYŃSKA
Wizytę w Krakowie rozpoczęto otwarciem wystawy „Okna nadziei, okna tęsknoty” Nili Epstein i Szewacha Weissa. Zainaugurowała ją dyrektor Anna Maciejowska (pierwsza z lewej) obok Nili Epstein i Szewach Weiss.
Na otwarciu wystawy „Ilustracje do Biblii” obecna były mister Ewa Ziomecka, reprezentująca kancelarię prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Dla „Gazety Częstochowskiej” mówi Paulina Frukacz, uczennica klasy II klasy Liceum Plastycznego, zwyciężczyni w kategorii rysunek
– Udział w konkursie zaproponowała mi Pani dyrektor, znalazłam się na liście zaproponowanych przez nią osób. Wcześniej udało mi się z sukcesem zakończyć już kilka konkursów, ale obecny ma dla mnie szczególne znaczenie. Jest to przedsięwzięcie ogólnopolskie, prace są prezentowane w Krakowie, a później zostaną przekazane do Jerozolimy. Przygotowałam rysunek piórkiem – tryptyk „Ukrzyżowanie”. Natchnieniem była naturalnie Biblia – męka Chrystusa i jego uzdrawiająca moc, ale jednocześnie chciałam przekazać wartości uniwersalne – miłość Boga dla ludzi. Naukę w „Plastyku” zaczęłam w drugiej klasie gimnazjum. Była to moja indywidualna decyzja, rodzice byli trochę zaskoczeni, ale dzisiaj są zadowoleni (a nawet szczęśliwi, jak zdradziła nam mama Pauliny Grażyna Frukacz).
Nagrodzeni
MALARSTWO
II nagroda: Antonina Janus i Paweł Słota – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie (promotor Piotr Kaniecki)
RYSUNEK
I nagroda: Paulina Frukacz – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie (promotor Mirosław Czarnocki)
II nagroda: Kamila Kuźnicka – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie (promotor Piotr Kaniecki)
III nagroda: Karolina Lizurej – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie (promotor Mirosław Czarnocki)
Wyróżnienie: Dawid Szymański Liceum Plastyczne w Nałęczowie (promotor Małgorzata Oboz)
GRAFIKA KOMPUTEROWA
I nagroda: Adam Fryc – Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie (promotor M. Bednarska) i Katarzyna mazurek – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie (promotor Anna Trojanowska
II nagroda: Jakub Sobota i Marta Pełka – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie (promotor Agnieszka Tyrman)
III nagroda: Olga Masiarek – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie (promotor Agnieszka Tyrman)
FOTOGRAFIA
I nagroda: Anna Jurek – Liceum Plastyczne w Tarnowie (promotor Anna Wojnowska i Marek Kalafarski)
GRAFIKA WARSZTATOWA
I nagroda: Paweł Kabziński – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie (promotor Agnieszka Tyrman)
II nagroda: Małgorzata Jankowska – Państwowy Zespół Szkół Plastycznych w Bydgoszczy (promotor Franciszek Otto)
III nagroda: Joanna Rudnicka – Liceum Plastyczne we Wrocławiu (promotor Franciszek Otto) i Ewa Charbich – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie (promotor Piotr Kaniecki)
TKANINA ARTYSTYCZA
I nagroda: Paulina Drobińska – Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie (promotor Maria Karpińska)
II nagroda: Agnieszka Pietrzyk – Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu (promotor Barbara Jaśkiewicz)
III nagroda: Aleksandra Ozdoba – Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie (promotor Maria Karpińska)
Wyróżnienie: Weronika Cisyk i Aneta Pater – Liceum Plastyczne w Tarnowie (promotor Małgorzata Kujda)
SZTUKI RYTOWNICZE
I nagroda: Kamil Jasnos – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie (promotor Jerzy Kędziora)
II nagroda: Marta Pełka – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie (promotor Jerzy Kędziora)
III nagroda: Radosław Budzik – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie (promotor Jerzy Kędziora)
LITERATURA
I nagroda: Małgorzata Majewska – Liceum Plastyczne w Nałęczowie (nauczyciel Bożena Bąk)
II nagroda Szymon Pluto – Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu (nauczyciel Agnieszka Zientarska)
Wyróżnienie (poezja): Jan Sętowski – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie (nauczyciel Leszek Szeląg)
Patrycja Potyralska – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie (nauczyciel Tomasz Florczyk)